Czy każdy może modyfikować Androida?

Google Android to najpopularniejszy mobilny system operacyjny na świecie. Każdego dnia korzystają z niego miliardy użytkowników. Mało kto wie jednak o tym, że jest to oprogramowanie otwarte, które każdy może pobrać. Czy jest to równoznaczne z tym że każdy z nas może dowolnie modyfikować Androida?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 czerwca 2021

Jakie firmy wydają smartfony z Androidem na pokładzie?

Takich firm jest bardzo dużo. Bez większego przesadyzmu można wręcz stwierdzić, że przez rynek przewinęły się setki mniejszych lub większych firm, które korzystały z Androida. Co ważne, większość z nich — jeśli jeszcze działa — wciąż jest wierna temu ekosystemowi.

Co ciekawe, nie musi wynikać to z tego, że Android to tak dobre oprogramowanie. Po prostu nie ma dla niego realnej alternatywy. Apple iOS to software zamknięty, który dostępny jest tylko na produktach z logo Apple, a Windows Phone, który w opinii wielu osób był bardzo ciekawą alternatywą, został przez Microsoft anulowany.

Niszowe systemy operacyjne, jak choćby Tizen, nie są już rozwijane, co w linii prostej prowadzi nas do tego, że firmy, które chcą działać na rynku urządzeń mobilnych, w praktyce muszą korzystać z Androida, lub tworzyć własne działy badawcze i rozwijać oprogramowanie od zera, bez większych szans na globalny sukces.

Najpopularniejsi producenci telefonów z Androidem, to oczywiście Samsung, Huawei, Xiaomi, Motorola, ZTE, Sony, Meizu, Realme, Oppo czy OnePlus. Do niedawna urządzenia napędzane tym oprogramowaniem rozwijało też LG, jednak na początku 2021 roku firma zrezygnowała z działu mobilnego.

Dlaczego Android wygląda inaczej na smartfonach różnych firm?

Ze względu na nakładkę systemową. Kod źródłowy Androida jest dostępny za darmo i po zaakceptowaniu warunków licencyjnych każda firma może go pobrać i w pewnym stopniu modyfikować. Producenci, chcąc podkreślić wyjątkowość swoich wersji (a także dodając autorskie funkcje), tworzą tak zwane nakładki graficzne.

Co mi grozi za to, że nie wpiszę się do BDO?Co mi grozi za to, że nie wpiszę się do BDO?Martyna Kowalska

Jedną z najbardziej znanych jest OneUI od Samsunga. Można jednak wskazać jeszcze na świetnie rozwijane EMUI od Huawei czy MIUI od Xiaomi. Bardzo trudno znaleźć na rynku firmy, które zdecydowałyby się na wypuszczenie telefonu z czystym Androidem.

Wyjątkiem od tej reguły jest Motorola, która od lat tylko nieznacznie modyfikuje oprogramowanie od Google, na przykład dodając kilka autorskich gestów w aplikacji Moto czy zmieniając aplikacją aparatu, dzięki której użytkownik może wykonywać zdjęcia smartfonem.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy dowolny użytkownik może modyfikować Androida?

Tak, jest taka możliwość. Co więcej, Google zapewnia nawet do tego darmowe narzędzia oraz pakiety SDK. W praktyce oznacza to, że możemy zmieniać część struktury systemu czy jego wygląd, a także niektóre funkcjonalności. Wymaga to jednak sporo wiedzy.

Dlaczego tak niewielu użytkowników się na to decyduje? Ze względu na problemy przy aktualizacji urządzenia. Raz zmodyfikowany telefon może napotkać na problemy w działaniu po aktualizacji. Zarówno rdzenia systemu, jak i wybranych gier i aplikacji. To jedna z głównych przyczyn, dlaczego fanowskie modyfikacje Androida są dziś niemal na wymarciu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!