Czy dokumenty można tworzyć tylko na oprogramowaniu instalowanym na komputerze?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy jedyną skuteczną metodą, by tworzyć dokumenty tekstowe, prezentacje czy arkusze kalkulacyjne, jest korzystanie z oprogramowania, które uprzednio trzeba kupić i zainstalować na komputerze. Czy to zgodne z prawdą?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 czerwca 2021

Darmowe aplikacje do tworzenia i edycji dokumentów?

Często gdy myślimy o konieczności tworzenia na przykład dokumentów tekstowych do pracy, mamy przed oczyma konieczność wydania określonej sumy pieniędzy na pakiet biurowy. Zwykle opłata za takie edytory tekstu nie jest mała.

Warto wiedzieć o tym, że na rynku wciąż istnieje kilka alternatyw, które można pobrać, a następnie użytkować, za darmo. Nie dość, że nie trzeba płacić za takie narzędzia w kasie sklepu, bo można je legalnie ściągnąć z sieci, to jeszcze nie wymagają one od nas uiszczania comiesięcznej opłaty abonamentowej.

Oczywiście, ich stopień zaawansowania nie zawsze jest taki sam, jak tych najlepszych, płatnych aplikacji, jednak bez trudu wystarczą do podstawowej i średnio zaawansowanej pracy z dokumentami. Co więcej, niektórych takich narzędzi można też w pełni legalnie używać w firmie do celów komercyjnych.

Wiele zależy też od tego, z jakim oprogramowaniem zdecydujemy się pracować. Praktyka pokazuje, że na Linuxa dostępnych jest nieco więcej stale rozwijanych, darmowych aplikacji biurowych, które znacznie ułatwią nam organizację pracy, a na dodatek nie wymuszą na firmie dodatkowych zakupów. Często poleca się na przykład pakiet LibreOffice lub OpenOffice. 

Czy aplikacje do edycji dokumentów potrafią synchronizować dane w chmurze?

Tak. A przynajmniej te najlepsze. Nie jest to regułą, jednak jeśli zdecydujemy się na płatne narzędzie, to jest więcej niż prawdopodobnym, że po zalogowaniu się do chmury danych tego samego usługodawcy, wszystkie tworzone przez nas pliki będą dynamicznie zapisywane także w przestrzeni wirtualnej.

Jak wzmocnić sygnał internetowy?Jak wzmocnić sygnał internetowy?Anna Malinowska

Dlaczego to tak ważne? Przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Wypadki lubią chodzić po ludziach. Awaria prądu, zawieszenie się komputera czy złośliwe oprogramowanie to tylko kilka z przyczyn, które mogą skutkować utratą ważnych dla nas danych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Webowe aplikacje do edycji danych — co je wyróżnia?

To świetne, często darmowe, narzędzia, dzięki którym możemy szybko tworzyć treści. W swoich początkach były to zwykłe edytory tekstowe, jednak dziś ich funkcjonalność tylko w niewielkim stopniu ustępuje tradycyjnym edytorom, jakie instalujemy na komputerach PC.Jednym z największych atutów takiego oprogramowania jest też to, że w czasie rzeczywistym zapisywana jest kopia pliku w chmurze danych. Nawet gdy zamkniemy kartę przeglądarki lub komputer się zawiesi, to nasz plik będzie na nas czekał dokładnie w miejscu sprzed awarii. 

To ogromne ułatwienie, które wnosi pracę wielu firm w Polsce i na świecie na zupełnie nowy poziom. Na pewno warto wyróżnić darmowe Google Docs oraz webowy pakiet Office od Microsoftu. To dwa główne rozwiązania, które na pewno warto wziąć pod uwagę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!