Backup danych ze smartfona z Androidem - co trzeba wiedzieć?

Mimo ogromnego postępu technika jest zawodna. Może przytrafić się awaria, w wyniku której utracimy wiele ważnych dla nas informacji, jak choćby dane kontaktowe, zdjęcia czy przechowywane w pamięci smartfona pliki. Jak prawidłowo wykonać backup danych ze smartfona z Androidem?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 czerwca 2021

Czy Android to bezpieczne oprogramowanie, które chroni nasze dane?

Trudno o jednoznaczne wnioski. Wynika to z tego, że jest to oprogramowanie dostępne za darmo dla każdego. Możemy pobrać czystego Androida, a następnie dowolnie go zmodyfikować. Z tej metody ochoczo korzystają też producenci smartfonów.

To właśnie dzięki podatności Androida na modyfikacje, różne jego wersje, jakimi próbują nas do siebie przekonać wybrani producenci, można podejść do kwestii bezpieczeństwa danych na wiele różnych sposobów. Pewne kwestie mogą być inaczej rozwiązane na przykład w smartfonach Samsunga, a inaczej w ekosystemie Xiaomi lub Huawei.

Jest to ogromny atut tej platformy, który jednocześnie może uchodzić za pewnego rodzaju słabość. Dlaczego? Jeśli zmieniamy telefon na urządzenie innej firmy, to na pełną synchronizację plików poczekamy sobie nieco dłużej niż w ekosystemie Apple lub w sytuacji, kiedy zmieniamy model urządzenia wybranego telefonu na jego nowszą wersję. 

Jest to próba przywiązania użytkowników do jednego ekosystemu. Trzeba odnotować, że ma ona wiele zalet. Problem pojawia się wtedy, kiedy chcemy zmienić producenta naszego urządzenia. Wtedy będzie trzeba poświęcić bezpieczeństwu plików sporo czasu.

Backup danych na Androidzie — aplikacje producentów

Niemal każda szanująca się firma ma w swoim portfolio dedykowaną aplikację, która umożliwia wyeksportowanie lub zaimportowanie danych z chmury. Zwykle mają one ograniczoną pojemność, co może skutkować tym, że za darmo uchronimy tylko te główne dane, jak kontakty czy listę aplikacji.

Jak zaktualizować Androida?Jak zaktualizować Androida?Michał Górecki

Jeśli nasza kolekcja zdjęć zajmuje łącznie nawet i paręnaście czy kilkadziesiąt gigabajtów, to zwykle za przechowywanie ich na wirtualnym dysku producenta musimy dodatkowo zapłacić. Pozytywnym akcentem jest to, że zwykle nie są to zbyt wygórowane kwoty.

Swoje zabezpieczenia oferuje też Google. Bez względu na to, z jakiej firmy jest nasz telefon z Androidem na pokładzie, możemy na przykład zsynchronizować z Kontem Google nasze kontakty, ale i zdjęcia czy wspomniane już wcześniej aplikacje. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zewnętrzne narzędzia do zarządzania kopią danych w Androidzie

W Sklepie Play można odnaleźć wiele ciekawych aplikacji, które dają nam możliwość wykonania backupu. W zależności od tego, jak do kopii bezpieczeństwa podchodzi wybrany deweloper, może być ona przechowywana zarówno na dysku urządzenia, w wydzielonym folderze, jak i na komputerze PC — musimy tylko wyrobić sobie nawyk cyklicznego eksportowania plików.

Praktyka wielu osób pokazuje, że najlepiej postawić na podwójne zabezpieczenie naszych danych: cykliczny eksport do chmury danych (na przykład od Google lub od producenta naszego smartfona) z jednoczesnym przechowywaniem skompresowanej kopii danych w wydzielonym folderze na komputerze PC.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!