Nie tylko wysoka podstawa wynagrodzenia. Oto przykładowe sposoby, by nagrodzić zespół za dobrze wykonaną pracę
Każda firma chciałaby korzystać z usług pracowników wysoko zmotywowanych, którzy wykonują zadania szybko i bez żadnych problemów. Mało który szef pamięta jednak o tym, że w ostatecznym rozrachunku za wzrost morale w zespole odpowiada właśnie on. Jak skutecznie zmotywować zespół?
- Mikołaj Frączak
- /
- 9 września 2021
Rynek pracownika a wysokie morale w zespole
Czasy, kiedy przełożony mógł nie tyle, co motywować, a wręcz strofować pracowników i grozić im degradacją ze stanowiska, szczęśliwie odeszły do lamusa. Od około 2017 roku w Polsce prężnie rozwija się rynek pracownika. Nie przeszkodziła temu nawet pandemia koronawirus, choć — owszem — na kwartał wstrzymała ona realny wzrost wynagrodzeń w wielu sektorach rynku.
Pozwala to stwierdzić, że obecnie to pracodawca jest na tej pozycji, w jakiej jeszcze kilka lat temu znajdowali się pracownicy. To on musi starać się i udowadniać, że jego firma jest miejscem, które gwarantuje nie tylko szansę na rozwój zawodowy, ale odpowiednio wynagradza zespół. Zarówno przy wypłacie, jak i korzystając z innych metod, jakie ma do swojej dyspozycji. A tych nie brakuje.
Warto pamiętać też o tym, że wzrost oczekiwań finansowych pracowników jest wprost proporcjonalny do sytuacji na rynku. Obecnie ceny rosną w zastraszającym tempie. Jeśli pracownik ma na przykład trzy tysiące złotych na rękę, to za te pieniądze kupi o wiele mniej, niż jeszcze pół roku temu.
To jedna z płaszczyzn, gdzie może zadziałać przełożony. Coraz częstszą praktyką jest kompensowanie takich wzrostów cen właśnie przez firmy. Jeśli pracownik przyjdzie do nas po podwyżkę, a wiemy, że spisywał się w swojej pracy dobrze, to nie warto odmawiać na zasadzie „nie bo nie”. O wiele lepiej znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia.
Nie tylko stała pensja
Rynek pracy nie ogranicza się tylko i wyłącznie do stałego, wypłacanego co miesiąc wynagrodzenia. Im szybciej firmy to zrozumieją, tym prędzej wzrosną ich szanse na utrzymanie zespołu oraz na przyciąganie do firmy nowych osób, które mają wysokie kwalifikacje. Warto pamiętać o tym, że większość pracowników o dużych kompetencjach to osoby z polecenia.
Jak zadbać o bezpieczeństwo WordPressa?Jan Wróblewski
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jeśli nasz pracownik nie będzie zadowolony z wynagrodzeń i zasad premiowania, to raczej nie poleci firmy swoim znajomym, a my stracimy dobrze rokującego kandydata, który mógłby wnieść wiele jakości. Warto inwestować w systemy premii miesięcznych i kwartalnych, które będą wypłacane według jasno określonego klucza.
Pozafinansowe obszary wsparcia
Na pewno warto docenić też te formy wsparcia finansowego pracowników, które nie są bezpośrednim przelewem na konto, ale mają policzalną wartość w pieniądzach. Może to być na przykład stała karta transportowa, dzięki której osoba zatrudniona w firmie może podróżować do niej komunikacją miejską lub prywatną za darmo.
Kolejne takie formy wsparcia, to organizowane przez pracodawcę obiady dostępne w firmie za darmo czy na przykład karty sportowe czy popularne kartki, czyli bony zakupowe, które można zrealizować w wybranej sieci. Możliwości jest wiele i zdecydowanie warto z nich skorzystać.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?