Nieudanych prób oszustw kredytowych coraz więcej

W pierwszej połowie 2023 roku zaobserwowano ponad 4,4 tys. nieudanych prób oszustw kredytowych, co stanowi wzrost o 18,4% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Mimo to, suma tych prób wyłudzeń była niższa, osiągając wartość 103,7 mln zł, co oznacza spadek o 2,4% rok do roku. 

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 12 września 2023

Skąd wzrosty?

Z raportu Związku Banków Polskich wynika, że w pierwszej połowie 2023 roku zanotowano 4 404 nieudane próby oszustw kredytowych. W porównaniu, w 2022 roku było ich 3 721.

Marek Zuber, ekonomista, wskazuje dwa główne powody takiego wzrostu. Pierwszym jest pogorszenie sytuacji ekonomicznej i trudniejsza sytuacja społeczna. To prowadzi do prób zdobycia środków finansowych w nieuczciwy sposób, co dotyczy również biznesmenów. Zuber zwraca również uwagę na spadek wskaźnika PMI, który pokazuje kondycję gospodarczą w konkretnym sektorze.

Hakerzy mają na oku seniorów. Jak chronić swoją rodzinę w sieci?Hakerzy mają na oku seniorów. Jak chronić swoją rodzinę w sieci? Monika Świetlińska

– Takie warunki zawsze sprzyjają próbom wyłudzenia pieniędzy po to, by poprawić swoją sytuację. Drugim powodem ww. wzrostu są nowe możliwości i narzędzia, które służą nieuczciwym osobom. Myślę, że są też organizacje przestępcze, które próbują finansować się w ten sposób - komentuje Marek Zuber, ekonomista.

W omawianym okresie suma prób wyłudzeń wyniosła 103,7 mln zł. Jest to o 2,4% mniej niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku, kiedy suma wynosiła 106,2 mln zł.

O jakich konkretnie kwotach mówimy?

Grzegorz Kondek z Centrum Procesów Bankowych i Informacji podkreśla, że na takie statystyki wpływa liczba prób na duże kwoty. Największa zanotowana próba wyniosła 25 mln zł.

– Jeżeli w kwartale są próby na kwoty przekraczające kilka czy kilkanaście milionów, to siłą rzeczy łączna kwota znacząco wzrasta. W okresie objętym badaniem, a więc od 2008 roku, zablokowano ponad 112 tys. prób na łączną kwotę 5,6 miliarda zł. To poważne sumy – istotne zarówno z punktu widzenia sektora bankowego, ale i naszych klientów. Zastrzeżenie utraconego dokumentu, niezależnie czy z powodu zgubienia czy kradzieży, ułatwia blokowanie prób wyłudzeń na bardzo wczesnym  etapie – zanim dojdzie do przekazania pieniędzy przestępcom. To oznacza, że oszczędza się sporo czasu i kłopotów związanych z procesem dowodowym dotyczącym tego, kto faktycznie kredyt wziął – przestępca korzystający z cudzej tożsamości czy klient — tłumaczy Kondek.

Piotr Kuczyński, główny analityk z DI Xelion, uważa, że kwoty udaremnionych wyłudzeń nie wpłynęłyby znacząco na sytuację banków. 

CBZC rozpracowuje grupę oszustów oferujących fałszywe noclegi onlineCBZC rozpracowuje grupę oszustów oferujących fałszywe noclegi onlineMonika Świetlińska

Analizując dane według województw, w pierwszej połowie roku najwięcej prób wyłudzeń zanotowano w województwach: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim i małopolskim. Na końcu listy znalazły się województwa: świętokrzyskie, opolskie i podlaskie.

- To kwestia skali. Województwa mazowieckie i śląskie mają najwięcej mieszkańców i firm. Stąd taka sytuacja — podsumowuje Kuczyński.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!