Nowa opcja na TikToku - konto artysty

TikTok wprowadził nowe narzędzie dla twórców muzyki. To tzw. konto dla artysty. Czym jest nowa opcja azjatyckiego giganta?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 22 grudnia 2023

Większa więź z branżą muzyczną 

TikTok pragnie jeszcze bardziej zacieśnić swoje powiązania z branżą muzyczną, wprowadzając nową opcję —  „Konto artysty”, która zapewni więcej narzędzia pomagające muzykom budować swoją obecność w aplikacji. Chociaż funkcja ta nosi nazwę „Konto artysty”, równie dobrze można ją nazwać „Muzyk”, ponieważ obecnie wszystkie funkcje pomagają muzykom w promowaniu ich treści typu In-Stream. Być może jednak TikTok mógłby w przyszłości rozszerzyć tę kwestię, aby wyróżnić szerszą gamę artystów i twórców.

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Jak wyjaśniono w TikTok: „Konto artysty to zestaw funkcji i narzędzi promocyjnych opracowanych w celu zacieśnienia relacji międzyartystą a fanem na TikTok. Konto artysty, teraz dostępne dla każdego artysty lub muzyka, który wydał muzykę, to okno sklepu, w którym fani mogą dowiedzieć się więcej o Twojej muzyce, procesie twórczym i odkryć najnowsze wydawnictwa.”

Konta artystów TikTok będą zapewniać szereg opcji prezentacji, w tym nowy tag „Artysta” dla profili, a także dedykowaną zakładkę z muzyką, na której możesz zaprezentować swoje najnowsze utwory. Posiadacze kont artystów będą mogli także wyróżniać swoje najnowsze utwory aż do 14 dni przed premierą i przez 30 dni później za pomocą tagu „Nowy”, a także będą mogli przypiąć preferowany post na górze odkrycia strona z ich muzyką. Dostępne są także dodatkowe elementy, takie jak możliwość tworzenia klipów wyjaśniających „Behind the Song”, które będą wyświetlane w strumieniach wyszukiwania, oraz inne funkcje wyróżniania muzyki.

Czym jest TikTok?

TikTok to  serwis internetowy, którego główna funkcja polega na możliwości publikowania krótkich materiałów wideo. Stworzona przez chińskie przedsiębiorstwo ByteDance 20 września 2016. Dostępny w kilkudziesięciu wersjach językowych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Liczba użytkowników (w kwietniu 2020) wyniosła dwa miliardy, była to najczęściej pobierana aplikacja na świecie. 41% użytkowników TikToka jest w wieku od 16 do 24 lat. W Polsce (w 2020) 90% użytkowników aplikacji stanowiły osoby w wieku poniżej 18 lat. 66% posiadaczy kont było użytkownikami aktywnymi (publikującymi treści). We wrześniu 2017 przedsiębiorstwo ByteDance, będące właścicielem TikToka, przejęło za cenę miliarda USD popularną w Europie i Stanach Zjednoczonych konkurencyjną aplikację musical.ly.

Własny sklep TikToka

W sierpniu 2023 firma ogłosiła, że zaczyna działać również na rynku e-commerce – TikTok będzie posiadał własny sklep, w którym zaoferuje towary produkowane w Chinach. Będzie konkurował z takimi gigantami,jak Amazon czy Shein. W 2023 roku zapowiedziano również wprowadzenie możliwości oznaczania przez użytkowników danych treści jako wygenerowanych przez sztuczną inteligencję.

Podsumowanie 2021 roku na TikToku. Które marki pokochali użytkownicy?Podsumowanie 2021 roku na TikToku. Które marki pokochali użytkownicy?Mikołaj Frączak


W debacie publicznej prowadzonej w niektórych krajach (m.in. Bangladeszu, Indonezji, Indiach, Pakistanie) wyrażane są opinie, wedle których aplikacja przyczynia się do rozpowszechnia treści mających charakter nieobyczajny. W odpowiedzi na te zastrzeżenia TikTok zapowiadał wprowadzenie zmian mających rozwiązać problem. Brytyjski dziennik The Guardian ujawnił,że moderatorzy platformy byli instruowani do cenzurowania filmów, w których wspominano krytyczne wobec autorytarnych władz Chin kwestie polityczne, takie jak: masakra na placu Tian’anmen, niepodległość Tybetu czy działalność grupy religijnej Falun Gong. Filmy te są albo usuwane, albo ogranicza się ich zasięg. Ujawniono obowiązujący zakaz krytyki systemów politycznych. W 2019 firma została ukarana w Stanach Zjednoczonych rekordową grzywną 5,7 miliona dolarów za nielegalne gromadzenie danych osobowych dzieci.

Ograniczenie dostępu do TikToka zostało wprowadzone czasowo lub trwale w: Indonezji (lipiec 2018), Bangladeszu (listopad 2018),Indiach (kwiecień 2019, czerwiec 2020) oraz Pakistanie (październik 2020,marzec 2021). Badania pokazują, że TikTok gromadzi znaczną ilość danych użytkownika. Aplikacja wymaga uprawnień do lokalizacji użytkownika, nagrań dźwiękowych i kamer oraz kontaktów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!