Oprogramowanie do video konferencji. Jak je wybrać?

Pandemia COVID-19 pokazała, że praca zdalna to świetne i niezwykle użyteczne rozwiązanie, które wielu firmom pozwoliło zachować płynność finansową. Dużą rolę odegrało też oprogramowanie do wideokonferencji. Jak wybrać te najlepsze?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 kwietnia 2021

Czym wyróżnia się dobre oprogramowanie do wideokonferencji?

Na pewno warto docenić to, że zdecydowana większość aplikacji tego typu jest w pełni darmowa. Owszem, może zdarzyć się sytuacja, kiedy niektóre dodatkowe funkcjonalności będą wymagały skorzystania z wersji płatnej, jednak — w razie, gdybyśmy nie chcieli płacić — to na rynku jest wiele w pełni darmowych zamienników.

Warto zwrócić też uwagę na to, czy wybrane przez nas oprogramowanie jest multiplatformowe, czyli czy pozwala na jednoczesną komunikację osób, które pracują na przykład na Windowsie z tymi, którzy używają macOS. Pozytywnym akcentem jest to, że większość narzędzi dostępnych na rynku spełnia i ten wymóg.

Dobre oprogramowanie do wideokonferencji nie powinno ograniczać się tylko i wyłącznie do komunikacji w formie okna wideo. Oczywiście, to ona pełni tu wartość nadrzędną, jednak może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziemy chcieli wysłać jednemu z użytkowników na przykład plik z ważnymi danymi z firmy. 

Dobrze byłoby, gdyby aplikacja, z jakiej korzystamy, oferowała taką możliwość. Oznacza to dużą oszczędność czasu, bo nie musimy szybko logować się na nasze konto e-mailowe i wysyłać pliku. Warto upewnić się też, czy narzędzie wspiera dźwiękowy (bez transmisji obrazu) i tekstowy model komunikacji. Jeśli jedna ze stron znajduje się akurat w miejscu, gdzie jest gorszy zasięg internetu, to takie rozwiązanie pozwoli tej osobie uczestniczyć w rozmowie.

Bezpieczeństwo danych w telekonferencjach

Bardzo ważną kwestią, na jaką warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi, jest cyfrowe bezpieczeństwo danych. Czasem podczas spotkań on-line z kolegami i koleżankami w firmie wymieniamy się wieloma poufnymi danymi, które mogą uchodzić za tajemnice przedsiębiorstwa.

Byłoby więc dobrze, gdyby połączenie było szyfrowane. Powinniśmy upewnić się też, że oprogramowanie do spotkań wideo nie zbiera o nas zbyt wiele danych. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które komunikują się online na przykład z wykorzystaniem smartfonów.

Warto upewnić się też dwa razy, że link do spotkania ma charakter poufny, a sam pokój, jaki tworzymy, nie ma statusu publicznego. Ogranicza to ryzyko udziału w spotkaniu niepożądanych osób. Dobrą praktyką jest też ustanowienie hasła, które będzie znane tylko uczestnikom spotkania. Dodatkowo zwiększa to poziom bezpieczeństwa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

O czym warto pamiętać przed i po wideocallu?

Jeśli po raz pierwszy uruchamiamy aplikację, jaką na przykład polecił nam zainstalować kolega z pracy lub administrator, upewnijmy się, że jesteśmy słyszani oraz że słyszymy innych uczestników spotkania. Można w tym celu na przykład nawiązać połączenie próbne lub skorzystać z narzędzi diagnostycznych.

Dobrą praktyką jest też upewnienie się, że po zakończeniu wideokonferencji zasłoniliśmy kamerę w komputerze stacjonarnym lub w laptopie, oraz że na pewno się rozłączyliśmy. W ostatnim roku można było obserwować wiele zabawnych wpadek, które skutkowały właśnie tym, że internauci w porę się nie rozłączyli i nie wyszli ze spotkań.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!