Płatności elektroniczne - jak to działa?

Jak działają płatności elektroniczne? 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 kwietnia 2021

Handel bardzo płynnie ewoluował na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, a główną rolę w tej zmianie odegrał oczywiście internet. Dzisiaj możemy kupić wybrany produkt, siedząc na kanapie i nie posiadając przy sobie ani jednego fizycznie dostępnego banknotu. Jakim cudem? Dzięki płatnościom elektronicznym. Jaki jest ich model działania?

Jak kupować towary i usługi przez internet?

Istnieje wiele metod, które pozwalają na szybki zakup interesującego nas dobra bez konieczności nadawania fizycznego przelewu na przykład na poczcie czy w okienku naszego banku. Czasy, kiedy takie transakcje były konieczne, by coś kupić w sieci, odeszły już do lamusa.

Ostatni rok — za sprawą pandemii koronawirusa — pokazał, że jest to bardzo dobry kierunek. Internet zapewnił wielu osobom możliwość zachowania ciągłości pracy. Sporo osób miało też szansę przekonać się do zakupów online z dość prozaicznej przyczyny — przez sporą część roku tradycyjne punkty handlowe były albo zamknięte, albo poddane wielu obostrzeniom sanitarnym.

Do lamusa odchodzi już nawet konieczność podawania numeru naszej karty kredytowej i kodu CVV. Oczywiście, ten typ płatności wciąż funkcjonuje, jednak rynek idzie raczej w kierunku wirtualnych portfeli, które zasilamy gotówką z naszego konta. 

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by do całej procedury zakupu przez internet zaangażować pośrednika, który za drobną prowizją umożliwi nam szybkie dokonanie wpłaty, by gotówka była widoczna na koncie sprzedającego w dosłownie kilka minut. To z kolei przyspiesza cały proces, dzięki czemu mamy ogromne szanse, by paczka z zamówieniem dotarła do nas szybciej.

Czy zakupy online są bezpieczne?

Bez wątpienia są o wiele bezpieczniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Pojawiła się między innymi weryfikacja dwuetapowa, a niektóre banki wprowadziły do swojego oprogramowania elementy sztucznej inteligencji, które na postawie naszych zachowań próbują rozpoznać, czy w danej chwili to właśnie my jesteśmy na koncie, czy zostało one może przejęte przez hakerów.

Bardzo dobrym krokiem jest też popularyzacja rozwiązań mobilnych, czyli takich, do których mamy dostęp z naszego smartfona. Zwykle są to urządzenia bardzo bezpieczne, dodatkowo zaszyfrowane oraz takie, które musimy dodatkowo odblokować na przykład wzorem twarzy lub czytnikiem linii papilarnych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Po czym poznać bezpieczne systemy płatności online?

Na pewno warto zwracać się w kierunku platform, które znamy choćby ze słyszenia. Rynek w Polsce tak naprawdę kontroluje tylko kilku dużych graczy, więc trudno tutaj o zaskoczenie. Trzeba zachować czujność, gdy dokonujemy zakupów w innych państwach. W takiej sytuacji na pewno warto uważnie przyjrzeć się usługodawcy.

Warto upewnić się też, czy platforma, z jakiej chcemy skorzystać jest zgodna z normą PCI DSS. To rozwiązanie skupia się na ochronie danych wrażliwych, działając w taki sposób, by ograniczyć ryzyko ich kradzieży przez hakerów, co mogłoby nieść ze sobą poważne problemy i liczne konsekwencje finansowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!