Outsourcing pracowniczy. Jak ustalić zasady pracy?
Leasing pracowników — bo tym właśnie jest outsorcing — to coraz popularniejsza metoda na szybki rozwój wielu firm w Polsce i na świecie. Jak ustalić zasady pracy w outsourcingu? O czym warto pamiętać?
- Anna Malinowska
- /
- 24 maja 2021
Outsourcing — podstawowe informacje
Kiedy przyda nam się taki model zatrudnienia? Załóżmy, że firma, której właścicielem jesteśmy, właśnie wygrała duży przetarg, który będzie wymagać od nas ogromnych zasobów ludzkich, jakich firma nie posiada. Tradycyjne formy zatrudnienia z różnych względów generują ogromne koszty, na które w tej chwili nas nie stać.
Czy jedynym wyjściem jest wielki kredyt, zaciśnięcie pasa i zatrudnienie dziesiątek osób z nadzieją na to, że zadanie zostanie opłacone w terminie, że wszystkie te osoby będą świetnie znały się na swojej pracy i będą gotowe do jej podjęcia z dnia na dzień?
To dużo znaków zapytania i kłopotliwych decyzji biznesowych. Najtrudniejsza jest jednak inna kwestia. Nigdy nie jesteśmy pewni tego, czy uda nam się za jakiś czas powtórzyć sukces i dostać równie duże zlecenie, by przydzielić tam wcześniej zatrudniony zespół ludzi.
W przeciwnym razie może pojawić się ryzyko zwolnień, redukcji etatów czy bolesnych cięć. Nawet jeśli uznamy, że chcemy utrzymać te wszystkie osoby w firmie, to obciążenie finansowe może być tak duże, że odbije się negatywnie na inwestycjach w sprzęt lub marketingu. Co można zrobić? Właśnie na to pytanie odpowiada outsourcing.
Jak działa outsourcing?
W tym modelu zarządzania oddajemy zewnętrznemu podwykonawcy część danego procesu lub całe zadanie. To właśnie ta firma zapewnia kapitał ludzki. Z formalnego punktu widzenia, pracownicy są związani umową właśnie z tym drugim podmiotem.
U nas po prostu wykonują określone zadania, jakie ustaliliśmy sobie z firmą outsourcingową. Niezwykle popularnym obszarem, gdzie świetnie sprawdza się outsourcing, jest na przykład księgowość. Za sprawą napływu do Polski pracowników z Azji i Europy Wschodniej, ta metoda świetnie sprawdzi się też na przykład na produkcji.
W umowie na pewno warto zwrócić uwagę na to, kto odpowiada za pracowników, opłaca im ubezpieczenie oraz która ze stron odpowiada za te osoby w razie kontroli inspekcji pracy lub innych organów aparatu państwowego, które mogą się pojawić.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jaka jest podstawa prawna leasingu pracowniczego w Polsce?
Na pewno warto spojrzeć na Artykuł 174 Kodeksu Pracy. Leasing pracowniczy dotyczy więc sytuacji, kiedy — pod kątem prawa — w jednej firmie taka osoba otrzymuje urlop, by mogła świadczyć usługę pracy gdzie indziej. Warto pamiętać o tym, że porządek prawny jasno określa maksymalny czas, jaki tak wynajęty pracownik może u nas przepracować.
Pamiętajmy też o tym, by podpisać wszystkie najważniejsze umowy, które w oczach aparatu państwowego wykażą, w jaki sposób dane osoby trafiły do naszej firmy i na jakiej podstawie tam pracują. Szczególną uwagę należy poświęcić na zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy urzędu skarbowego oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie wiele czasu w przyszłości.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?