PATRONAT: Jak sprawdzić zagraniczną spółkę?
Nawiązując współpracę z nowym kontrahentem przedsiębiorca zobowiązany jest dochować należytej staranności w jego doborze. W przeciwnym razie może narazić swoją firmę na utratę pieniędzy, towaru, albo na dotkliwe międzynarodowe sankcje. Szczególną ostrożność należy zachować przy podejmowaniu transakcji z podmiotem zagranicznym. Jednak z racji odległości, czy barier językowych, jest o to trudniej niż w przypadku krajowego kontrahenta. W najnowszym poradniku „Jak sprawdzić firmę z Europy Zachodniej?”, agencja detektywistyczna Verifictors podpowiada przedsiębiorcom jak zweryfikować kontrahenta z: Belgii, Holandii, Luksemburga, Irlandii, Francji i Wielkiej Brytanii.
- Monika Świetlińska
- /
- 7 listopada 2023
W związku z naruszeniem integralności terytorialnej Ukrainy, od czasu aneksji Krymu w 2014 r., Unia Europejska i poszczególne państwa wprowadzają coraz to nowe zakazy na obrót określonego rodzaju towarami i usługami, oraz na kontakty z wciągniętymi na czarną listę podmiotami.
Chodzi głównie o podmioty z Białorusi i Rosji. Przedsiębiorcom, którzy je złamią grożą wielomilionowe kary, nawet kary pozbawienia wolności. Dlatego obecnie weryfikacja zagranicznego kontrahenta ma tak doniosłe znaczenie, bo pozwala uniknąć zagrożenia objęcia sankcjami.
Metody oszustów
Najprostszą metodą obchodzenia sankcji jest podszywanie się pod zagraniczną firmę. Oszuści fałszywie deklarują siedzibę, lokalizację swojej firmy, uwiarygadniając to spreparowanymi e-mailami, czy stronami www. Mogą też podszywać się pod znane firmy lub instytucje. Innym sposobem jest tworzenie podmiotów powiązanych w innych państwach, podczas gdy rzeczywistym właścicielem firmy jest osoba lub podmiot wciągnięty na czarną listę sankcyjną.
10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska
Istnieje kilka oznak, które mogą pomóc w rozpoznaniu takich „zagranicznych” oszustw, takie jak niezwykłe lub niespójne informacje podawane przez kontrahenta, brak rachunku bankowego w kraju rzekomego pochodzenia firmy, brak wzmianek w sieci o numerach telefonów, z których kontaktuje się zagraniczny kontrahent, brak strony internetowej, czynnej siedziby pod wskazanym adresem.
Ochrona przed oszustwami
Polska wywiadownia gospodarcza oraz agencja detektywistyczna Verificators proponuje przedsiębiorcom praktyczny przewodnik po metodach weryfikacji zagranicznych kontrahentów. Po dwóch pierwszych edycjach, w których przybliżono sposoby sprawdzania firm z Europy Środkowej i Wschodniej, teraz przyszedł czas na Europę Zachodnią.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
- Nasze poradniki zaczęły powstawać w odpowiedzi na rosnące obawy przedsiębiorców, które wzmogły się w związku z wprowadzaniem przez Unię Europejską licznych sankcji z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wyjaśniają gdzie szukać informacji o unijnych zakazach i sankcjach, o podmiotach wciągniętych na czarną listę, a przede wszystkim gdzie szukać informacji na temat zagranicznego kontrahenta z danego kraju, by potwierdzić jego istnienie i tożsamość. Ale nie tylko – wyjaśnił Kamil Pastuszka, prezes zarządu Verificators: - W niektórych sytuacjach dobrze jest np. wiedzieć, czy nasz partner biznesowy nie jest wciągnięty na listę niewypłacalnych dłużników, nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne albo upadłościowe, albo czy posiada wymagane do przeprowadzenia transakcji pozwolenia i licencje, czy jest zarejestrowany do VAT, itd.
Sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać, dla własnego bezpieczeństwa
Aby chronić się przed oszustami podszywającymi się pod zagraniczne spółki należy zachować ostrożność w kontaktach biznesowych i dokładnie weryfikować działalność i wiarygodności firmy. Pomoże w tym sprawdzenie przedsiębiorcy w oficjalnych rejestrach, wywiad środowiskowy, pozyskanie opinii, wysłanie zapytań, i inne działania wywiadu gospodarczego. Także dokładne sprawdzanie faktur, zawieranych umów, kontraktów i innych dokumentów biznesowych, potwierdzanie tożsamości właściciela rachunku bankowego przed dokonaniem płatności.
W przypadku wątpliwości, szczególnie przed dokonaniem dużych transakcji, warto skonsultować się ze specjalistą ds. bezpieczeństwa handlowego, detektywem, który w ramach czynności wywiadu gospodarczego pomoże w dogłębnym sprawdzeniu partnera biznesowego. Warto pamiętać, że oszuści stale zmieniają swoje metody działania, dlatego świadomość i ostrożność są kluczowe w ich unikaniu. Przestępcy dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości. Tak też jest w przypadku obchodzenia unijnych sankcji poprzez podszywanie się pod zagranicznego kontrahenta. A jeszcze większą wiarygodność wzbudza podawanie się za przedsiębiorcę z Europy Zachodniej. Stąd Verificators daje w swoim poradniku odpowiedź, jak rzetelnie weryfikować firmy z tego regionu.
PATRONAT: Bezpieczna transakcja to bezpieczna firmaMonika Świetlińska
- Jesteśmy zespołem ekspertów złożonym z profesjonalistów o zróżnicowanych kompetencjach i doświadczeniu, z detektywów, prawników, analityków, ekspertów ds. bezpieczeństwa oraz specjalistów zajmujących się technicznymi środkami zabezpieczenia informacji. Od lat dostarczamy naszym klientom zweryfikowane i rzetelne informacje chroniące ich interesy i majątek. Nasze realizacje obejmują swoim zasięgiem cały świat, dzięki budowanej latami współpracy z zaufanymi agencjami detektywistycznymi i kancelariami prawnymi w kraju i za granicą. Pozwala nam to wyciągnąć informację niemal z każdego zakątka świata – dodał prezes zarządu Verificators.
Poradnik „Jak sprawdzić firmę z Europy Zachodniej?” jest bezpłatny i dostępny w formie e-booka. DO POBRANIA.
Wszystkie poradniki z serii „Jak sprawdzić firmę z …” są dostępne do pobrania bezpłatnie TUTAJ.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?