Pół miliona osób skorzystało z dofinansowania na zakup sprzętu DVB-T2

Ponad 500 tysięcy osób kupiło dekoder lub nowy telewizor dostosowany do odbioru sygnału DVB-T2 z państwowym dofinansowaniem – poinformowała Cyfryzacja KPRM. 

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 października 2022

Dopłaty do dekodera lub telewizora

Przypomnijmy, rządowy program dofinansowania zakupu telewizora lub dekodera jest odpowiedzią państwa na zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Dla wielu osób nowa technologia wymusiła konieczność zakupu odpowiedniego urządzenia, by nadal móc odbierać programy telewizyjne. Opcje są dwie. W przypadku starszych modeli telewizorów konieczny jest zakup odpowiedniego dekodera, który jest w stanie przetworzyć nowy sygnał cyfrowy. Drugą możliwością jest zakup nowszego telewizora.

Ile pieniędzy od państwa na telewizor lub dekoder?

Na państwowe wsparcie mogą liczyć osoby, które nie są w stanie samodzielnie udźwignąć takiego wydatku. W przypadku telewizora kwota rządowej dotacji wynosi 250 złotych. Z kolei w przypadku nabycia dekodera jest to 100 złotych. O pieniądze można ubiegać się do końca 2022 roku. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wiadomo już, że do 7 października z takiej możliwości skorzystało już ponad pół miliona mieszkańców Polski. 

Wniosek o pieniądze na dekoder lub telewizor

Obywatel składający wniosek o dofinansowanie musi oświadczyć m.in., że gospodarstwo domowe, w którym funkcjonuje, posiada trudną sytuację materialną. To oznacza, że zakup bardzo drogich telewizorów przy wykorzystaniu państwowej dotacji, może zostać uznane za nadużycie. Chyba, że zakup drogiego odbiornika jest uzasadniony np. potrzebami zdrowotnymi. 

O dofinansowanie można starać się na dwa sposoby. Po pierwsze poprzez formularz dostępny na rządowych stronach internetowych. Po drugie, można to zrobić w tradycyjnej, papierowej formie w najbliższej placówce Poczty Polskiej. 

Kod na dekoder

Po złożeniu wniosku świadczeniobiorca otrzyma specjalny kod. W przypadku osób, które ubiegają się o wsparcie przez internet, zostanie on przesłany na wskazany adres poczty elektronicznej. Natomiast osoby, które złożą wniosek na poczcie, otrzymają wydruk z systemu. Kod z przyznanym świadczeniem można wykorzystać w sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Łącznie można go wykorzystać obecnie w ponad 3.600 punktach sprzedaży w całym kraju. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!