Polska kupuje koreańskie wyrzutnie K239. Wzmacniamy artylerię
Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostarczenie dla naszej armii 288 koreańskich wyrzutni 239 Chunmoo. Nowoczesna broń ma zwiększyć potencjał Wojska Polskiego.
- Anna Malinowska
- /
- 19 października 2022
Co to jest K239 Chunmoo?
Samobieżne kołowe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo nazywane są przez niektórych „koreańskimi HIMARSami”. Zaletą rozwiązania jest to, że sprzęt może strzelać pociskami o różnym kalibrze.
„Przenosi dwa kontenery z pociskami rakietowymi, w każdym może mieć m.in. sześć kierowanych rakiet kalibru 239 mm o donośności około 80 km lub jeden pocisk balistyczny o donośności około 290 km”– informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
Wyrzutnie K239 Chunmoo zwiększą potencjał odstraszania Wojska Polskiego. Dziś wicepremier @mblaszczak zatwierdził umowę ramową na dostarczenie dla #WojskPolskie 288 nowoczesnych, koreańskich wyrzutni K239 #Chunmoo.- — — Txt: https://t.co/fyweIjvTuy pic.twitter.com/OBgt4nSx2z
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) October 19, 2022
Gdzie będą służyły koreańskie wyrzutnie?
Już wiadomo, że nowy sprzęt, a dokładnie 18 wyrzutni, które przyjadą do Polski w przyszłym roku, trafi na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej – wynika z deklaracji wicepremiera Błaszczaka. To oznacza, że nowy sprzęt będzie chronił wschodniej flanki NATO, a także wschodniej Polski. To odpowiedź na zagrożenia, jakie płyną właśnie z tego kierunku geograficznego. Decyzja wydaje się absolutnie naturalna. Dzięki tej inwestycji, Polska stanie się świetnie przygotowanym krajem pod względem artylerii. Co więcej, wyróżniającym się na tle wielu innych państw NATO.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
W ocenie szefa MON, sprzęt ma skutecznie odstraszać agresora. Na tyle, aby ten nie odważył się napadać ani na Polskę, ani na kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Wzmocnienie Wojska Polskiego
Umowa na zakup koreańskich wyrzutni K239 Chunmoo to kolejne wzmocnienie Wojska Polskiego z wykorzystaniem technologii obronnych pochodzących z tego dalekowschodniego, ale zaawansowanego technologicznie kraju.
W środę w Korei Południowej odbyło się również przekazanie do Polski pierwszej partii czołgów K2 oraz armatohaubic K9. Zostały zamówione w ramach ramowych umów zawartych pod koniec lipca, oraz umów wykonawczych podpisanych 26 sierpnia 2022 roku.
ZDJĘCIE: FLIKR | Ministerstwo Obrony Narodowej
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?