Polska kupuje koreańskie wyrzutnie K239. Wzmacniamy artylerię

Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostarczenie dla naszej armii 288 koreańskich wyrzutni 239 Chunmoo. Nowoczesna broń ma zwiększyć potencjał Wojska Polskiego.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 października 2022

Co to jest K239 Chunmoo?

Samobieżne kołowe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo nazywane są przez niektórych „koreańskimi HIMARSami”. Zaletą rozwiązania jest to, że sprzęt może strzelać pociskami o różnym kalibrze. 

Przenosi dwa kontenery z pociskami rakietowymi, w każdym może mieć m.in. sześć kierowanych rakiet kalibru 239 mm o donośności około 80 km lub jeden pocisk balistyczny o donośności około 290 km”– informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. 

 

Gdzie będą służyły koreańskie wyrzutnie?

Już wiadomo, że nowy sprzęt, a dokładnie 18 wyrzutni, które przyjadą do Polski w przyszłym roku, trafi na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej – wynika z deklaracji wicepremiera Błaszczaka. To oznacza, że nowy sprzęt będzie chronił wschodniej flanki NATO, a także wschodniej Polski. To odpowiedź na zagrożenia, jakie płyną właśnie z tego kierunku geograficznego. Decyzja wydaje się absolutnie naturalna. Dzięki tej inwestycji, Polska stanie się świetnie przygotowanym krajem pod względem artylerii. Co więcej, wyróżniającym się na tle wielu innych państw NATO. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W ocenie szefa MON, sprzęt ma skutecznie odstraszać agresora. Na tyle, aby ten nie odważył się napadać ani na Polskę, ani na kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Wzmocnienie Wojska Polskiego

Umowa na zakup koreańskich wyrzutni K239 Chunmoo to kolejne wzmocnienie Wojska Polskiego z wykorzystaniem technologii obronnych pochodzących z tego dalekowschodniego, ale zaawansowanego technologicznie kraju. 

W środę w Korei Południowej odbyło się również przekazanie do Polski pierwszej partii czołgów K2 oraz  armatohaubic K9. Zostały zamówione w ramach ramowych umów zawartych pod koniec lipca, oraz umów wykonawczych podpisanych 26 sierpnia 2022 roku. 

ZDJĘCIE: FLIKR | Ministerstwo Obrony Narodowej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!