Ppoż: Dzwoniąc na 998 nie połączysz się ze strażą pożarną

O tym powinien wiedzieć każdy pracownik BHP lub specjalista ds. ppoż. Numer 998 nie będzie już przekierowywał do oficera dyżurnego w najbliższej komendzie Państwowej Straży Pożarnej. Do listopada 2021 we wszystkich województwach, dzwoniący pod ten numer połączą się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego – wynika z komunikatu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ocenie resortu, pozwoli to na podejmowanie szybkich i jeszcze skuteczniejszych działań.

  • Michał Górecki
  • /
  • 13 maja 2021

Zmiana dotycząca numeru 998

W latach 2017-2018 najsłynniejszy numer alarmowy 997 został przełączony z komend policji do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W ocenie specjalistów zmiana wyszła na dobre, dlatego w 2021 roku przyszedł czas na kolejny krok. Numer 998 przestanie już być de facto numerem na straż. Będzie łączył bowiem, tak samo jak dziś 112 oraz 997 do CPR.

W ocenie ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, cała operacja odciąży oficerów dyżurnych PSP oraz pozwoli wyeliminować gros fałszywych zgłoszeń, które generują ogromne i niepotrzebne koszty. Zmiana ma usprawnić proces ratowniczy. Powiadomione o zdarzeniu lub zagrożeniu centrum, poinformuje wszystkie odpowiednie jednostki, które będą potrzebne na miejscu do działań.

W jakich województwach przełączono już numer 998

Numer 998 został przełączony już w kilku województwach. W lutym 2021 roku w ramach pilotażu przekierowano go w województwach podlaskim i lubelskim. Odtąd osoby dzwoniące z terenu pierwszego z wymienionych województw dodzwonią się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku, zaś w drugim przypadku do telefonisty CPR w Lublinie.

W kwietniu trwało przełączanie numeru 998 w województwach podkarpackim oraz małopolskim. Rozpoczęty na ścianie wschodniej proces ma zostać zakończony w listopadzie 2021 roku, kiedy z numerem 998 pożegnają się strażacy, pracujący w województwie zachodniopomorskim. Szczegółowe informacje na temat harmonogramu zmian pojawiają się m.in. na stronach internetowych jednostek samorządu terytorialnego.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Przeniesienie 998 – konsekwencje

Nie zmieni się przeznaczenie tego numeru, a nawet zostanie rozszerzone. Za każdym razem, gdy konieczne będą działania ratunkowe, w dalszym ciągu powinniśmy zadzwonić pod numer 998. Pamiętajmy, by każdą taką rozmowę zacząć od wskazania adresu niebezpiecznego zdarzenia lub zagrożenia. Wówczas, nawet jeśli wyczerpie nam się bateria w telefonie, odpowiednia ekipa ratowników z pewnością będzie tam wysłana. Wiele osób nie powinno odczuć nawet, czy osoba po drugiej stronie słuchawki to strażak z lokalnej komendy, czy pracownik CPR np. w najbliższym mieście wojewódzkim.

Czy dzwoniąc pod 998, trzeba będzie długo czekać?

Resort spraw wewnętrznych przewiduje, że osoba telefonująca na 998, być może nawet nie odczuje, że rozmawia z osobą z innego miasta. Wszystko ma się dziać, krótko i prowadzić do szybkiej interwencji ze strony ratowników z okolicy zdarzenia. MSWiA wylicza, że czas oczekiwania na połączenie będzie wynosił średnio 10 sekund. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: BHP

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!