Prezes UODO o ujawnieniu danych osób objętych kwarantanną

W powiecie gnieźnieńskim zostały ujawnione dane osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. W jakich okolicznościach doszło do tego wycieku? O sprawie została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie. Okoliczności wycieku danych bada również prezes UODO.

Prezes UODO o ujawnieniu danych osób objętych kwarantanną
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 21 kwietnia 2020

Na ujawnionej liście znalazły się nazwiska osób objętych obowiązkową kwarantanną w związku z powrotem z zagranicy oraz na podstawie decyzji administracyjnej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PPIS) w Gnieźnie.

PPIS w Gnieźnie wysłał do Urzędu Ochrony Danych Osobowych pismo wyjaśniające w tej sprawie. Inspektor sanitarny tłumaczy się, że przeprowadził czynności wyjaśniające w sprawie wycieku danych, z których wynika, że źródłem ujawnienia danych nie była Inspekcja Sanitarna w Gnieźnie. Kto w takim razie zawinił? 

W piśmie wyjaśniającym PPIS w Gnieźnie wskazał listę instytucji, którym zostały przekazane informacje o osobach objętych kwarantanną. Lista otrzymały: Poczta Polska w Gnieźnie, Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej działające na terenie powiatu, Komenda Powiatowa Policji, Komenda Straży Pożarnej. 

W związku z tym, że lista trafiła do tak wielu instytucji, nie można na tym etapie jednoznacznie stwierdzić, że za wyciek danych jest odpowiedzialny PPIS w Gnieźnie.

Czekamy na stanowisko UODO w sprawie ujawnienia danych osób przebywających na kwarantannie w powiecie gnieźnieńskim. 

Wyciek listy powodem stygmatyzacji osób zakażonych i podejrzanych o zakażenie

Osoby przebywające na kwarantannie, których dane zostały podane do publicznej wiadomości obawiają się nie tylko o to, przez kogo i w jaki sposób ich dane mogą być w przyszłości wykorzystane, ale również o stygmatyzację społeczną i zachowania dyskryminujące ze strony osób obawiających się zakażenia. O tym, że nie są to obawy nieuzasadnione świadczą coraz to liczniejsze przykłady szykan, z jakimi spotykają się pielęgniarki i lekarze. Brawa zastąpił hejt — skarżą się pracownicy polskiej służby zdrowia.   

Czym różni się kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego i izolacji?

Kwarantanna trwa 14 dni i dotyczy osób zdrowych. W tym czasie nie wolno opuszczać miejsca pobytu, zakazane są zakupy nawet po najpilniejsze potrzeby, spacery i wszelkie bezpośrednie kontakty z ludźmi. W tym czasie trzeba liczyć się z nadzorem policji, która nawet codziennie może sprawdzać, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domu. Za złamania domowej kwarantanny grozi grzywna do 30 tys. zł. Od 15 marca obowiązkowo przechodzą ją wszystkie osoby wracają z zagranicy. Kwarantanna w tej sytuacji obejmuje również wszystkich domowników. Kwarantannę muszą przejść także osoby, które miały bliski kontakt z chorymi lub podejrzanymi o zakażenie. 

Początek kwarantanny liczy się od daty ostatniego kontaktu z chorym lub od dnia powrotu z zagranicy. Kwarantannę można przejść w domu, a jeśli nie ma takiej możliwości, należy  zgłosić taką informację już podczas przekraczania granicy. 

Jeśli przebywający na kwarantannie poczuje objawy choroby, powinien telefonicznie skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub bezpośrednio zgłosić się do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala. 

Nadzór epidemiologiczny, inaczej sanitarny trwa również 14 dni. Zostaną nim objęte osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale są podejrzewane przebywały z nią w tej samej przestrzeni, np. pracowały w tym samym biurze albo podróżowały środkami komunikacji. 

Stan zdrowia osób objętych nadzorem epidemiologicznym jest monitorowany na wszelki wypadek. Podczas nadzoru trzeba sprawdzać temperaturę ciała 2 razy dziennie i monitorować swoje samopoczucie. W tym czasie z osobą “podejrzaną” o zachorowanie kontaktują się pracownicy sanepidu. Koniecznie trzeba przejść na zdalną pracę i ograniczyć do minimum kontakty z innymi ludźmi. W przypadku wystąpienia objawów podobnych do zarażenia COVID-19, należy zadzwonić do sanepidu. Nadzór epidemiologiczny jest łagodniejszy od kwarantanny, bo osoby nim objęte nie są sprawdzane przez policję i mogą wychodzić z domu.

Izolacja dotyczy osób chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną. Celem jest uniemożliwienie rozprzestrzeniania się wirusa na osoby zdrowe. Osób przebywających w izolacji nie wolno odwiedzać, kontaktuje się z nimi wyłącznie personel medyczny ubrany w specjalistyczną odzież ochronną.

Zgodnie z danymi na koniec kwietnia br., na kwarantannie przebywa 82 643 tys. osób, a liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym wynosi 18 393. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
ISO 54001. Co to jest?
ISO

ISO 54001. Co to jest?

Na rynku istnieje wiele różnych norm zarządzania jakością, jakie dokładnie opisuje standard ISO. Jednym z nich jest norma 54001, z którą jednak nie spotykamy się zbyt często. Czym wyróżnia...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!