Prezes UODO o ujawnieniu danych osób objętych kwarantanną

W powiecie gnieźnieńskim zostały ujawnione dane osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. W jakich okolicznościach doszło do tego wycieku? O sprawie została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie. Okoliczności wycieku danych bada również prezes UODO.

  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 21 kwietnia 2020

Na ujawnionej liście znalazły się nazwiska osób objętych obowiązkową kwarantanną w związku z powrotem z zagranicy oraz na podstawie decyzji administracyjnej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PPIS) w Gnieźnie.

PPIS w Gnieźnie wysłał do Urzędu Ochrony Danych Osobowych pismo wyjaśniające w tej sprawie. Inspektor sanitarny tłumaczy się, że przeprowadził czynności wyjaśniające w sprawie wycieku danych, z których wynika, że źródłem ujawnienia danych nie była Inspekcja Sanitarna w Gnieźnie. Kto w takim razie zawinił? 

W piśmie wyjaśniającym PPIS w Gnieźnie wskazał listę instytucji, którym zostały przekazane informacje o osobach objętych kwarantanną. Lista otrzymały: Poczta Polska w Gnieźnie, Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej działające na terenie powiatu, Komenda Powiatowa Policji, Komenda Straży Pożarnej. 

W związku z tym, że lista trafiła do tak wielu instytucji, nie można na tym etapie jednoznacznie stwierdzić, że za wyciek danych jest odpowiedzialny PPIS w Gnieźnie.

Czekamy na stanowisko UODO w sprawie ujawnienia danych osób przebywających na kwarantannie w powiecie gnieźnieńskim. 

Wyciek listy powodem stygmatyzacji osób zakażonych i podejrzanych o zakażenie

Osoby przebywające na kwarantannie, których dane zostały podane do publicznej wiadomości obawiają się nie tylko o to, przez kogo i w jaki sposób ich dane mogą być w przyszłości wykorzystane, ale również o stygmatyzację społeczną i zachowania dyskryminujące ze strony osób obawiających się zakażenia. O tym, że nie są to obawy nieuzasadnione świadczą coraz to liczniejsze przykłady szykan, z jakimi spotykają się pielęgniarki i lekarze. Brawa zastąpił hejt — skarżą się pracownicy polskiej służby zdrowia.   

Czym różni się kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego i izolacji?

Kwarantanna trwa 14 dni i dotyczy osób zdrowych. W tym czasie nie wolno opuszczać miejsca pobytu, zakazane są zakupy nawet po najpilniejsze potrzeby, spacery i wszelkie bezpośrednie kontakty z ludźmi. W tym czasie trzeba liczyć się z nadzorem policji, która nawet codziennie może sprawdzać, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domu. Za złamania domowej kwarantanny grozi grzywna do 30 tys. zł. Od 15 marca obowiązkowo przechodzą ją wszystkie osoby wracają z zagranicy. Kwarantanna w tej sytuacji obejmuje również wszystkich domowników. Kwarantannę muszą przejść także osoby, które miały bliski kontakt z chorymi lub podejrzanymi o zakażenie. 

Początek kwarantanny liczy się od daty ostatniego kontaktu z chorym lub od dnia powrotu z zagranicy. Kwarantannę można przejść w domu, a jeśli nie ma takiej możliwości, należy  zgłosić taką informację już podczas przekraczania granicy. 

Jeśli przebywający na kwarantannie poczuje objawy choroby, powinien telefonicznie skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub bezpośrednio zgłosić się do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala. 

Nadzór epidemiologiczny, inaczej sanitarny trwa również 14 dni. Zostaną nim objęte osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale są podejrzewane przebywały z nią w tej samej przestrzeni, np. pracowały w tym samym biurze albo podróżowały środkami komunikacji. 

Stan zdrowia osób objętych nadzorem epidemiologicznym jest monitorowany na wszelki wypadek. Podczas nadzoru trzeba sprawdzać temperaturę ciała 2 razy dziennie i monitorować swoje samopoczucie. W tym czasie z osobą “podejrzaną” o zachorowanie kontaktują się pracownicy sanepidu. Koniecznie trzeba przejść na zdalną pracę i ograniczyć do minimum kontakty z innymi ludźmi. W przypadku wystąpienia objawów podobnych do zarażenia COVID-19, należy zadzwonić do sanepidu. Nadzór epidemiologiczny jest łagodniejszy od kwarantanny, bo osoby nim objęte nie są sprawdzane przez policję i mogą wychodzić z domu.

Izolacja dotyczy osób chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną. Celem jest uniemożliwienie rozprzestrzeniania się wirusa na osoby zdrowe. Osób przebywających w izolacji nie wolno odwiedzać, kontaktuje się z nimi wyłącznie personel medyczny ubrany w specjalistyczną odzież ochronną.

Zgodnie z danymi na koniec kwietnia br., na kwarantannie przebywa 82 643 tys. osób, a liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym wynosi 18 393. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!