Prywatne adresy polityków i sędziów na Twitterze

W serwisie społecznościowych Twitter znalazły się prywatne adresy zamieszkania i dane kontaktowe polityków, sędziów i aktywistów pro-life. Jakie działania w związku  z tym incydentem podjął Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych? 

  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 13 listopada 2020

W pierwszym kwartale 2019 roku media szeroko informowały o hejterskiej akcji w sieci polegającej na udostępnieniu na Twitterze służbowych dokumentów mogących zniesławić lub upokorzyć polskich sędziów. Do sieci wyciekły również prywatne adresy zamieszkania sędziów. O wyciek danych podejrzewano osobę mającą dostęp do akt personalnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, w polskich sądach oraz w Krajowej Radzie Sądownictwa. W serwisie Twitter pojawiły się również prywatne zamieszkania oraz dane kontaktowe polityków i aktywistów pro-life. 

Upublicznianie prywatnych danych kontaktowych w ogólnodostępnym serwisie jest działaniem prowadzącym do ujawnienia szerokiej sfery prywatności, które może wiązać się z występowaniem różnego rodzaju zagrożeń przeciwko zdrowiu i życiu, np. aktów przemocy i agresji wobec właścicieli danych i członków ich rodzin. 

CZYTAJ TEŻ Wyrok TSUE: Tarcza Prywatności UE-USA nie zapewnia odpowiedniej ochrony danych osobowych

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych po przeanalizowaniu incydentu podjął następujące działania: 

  • Wystąpienie do irlandzkiego organu nadzorczego (właściwego w sprawie przetwarzania danych osobowych za pośrednictwem Twittera) o przeprowadzenie postępowania w sprawie upublicznienia prywatnych danych teleadresowych wybranych grup zawodowych w serwisie. Prezes UODO wskazał na dużą skalę zagrożeń w związku z incydentem, podkreślił konieczność zweryfikowania czasu reakcji na zgłaszane nieprawidłowości oraz wprowadzenia zautomatyzowanych rozwiązań, które zapobiegłyby szybkiemu propagowaniu/dalszemu udostępnianiu tego typu danych innym użytkownikom serwisu.  

  • Wystąpienie do organów ścigania z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa przez tych użytkowników Twittera, którzy publikowali wpisy zawierające prywatne dane osobowe polityków, sędziów i aktywistów pro-life. Przestępstwo polegało w tym przypadku na przetwarzaniu danych osobowych bez podstawy prawnej (określone w art. 107 ust. 1 ustawy z  10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych). Organy ścigania mają w tej sytuacji obowiązać sprawdzenia i udokumentowania zakresu ujawnionych danych osobowych oraz ustalenia osób/podmiotów odpowiedzialnych za bezprawne przetwarzanie tych danych. 

  • Zwrócenie się do Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego o objęcie szczególnym nadzorem sprawy zgłoszonej organom ścigania, z racji na możliwą eskalację konfliktu (akty agresji i przemocy wobec właścicieli ujawnionych danych). 

Prezes UODO podkreślił konieczność zintensyfikowanych działań w tej sprawie przez wszystkie organy z uwagi na bezprecedensowy charakter tego naruszenia. W serwisie Twitter pojawiły się zapowiedzi upubliczniania prywatnych danych kolejnych grup zawodowych. osób. 

Na podstawie komunikatu UODO

Zgłaszanie naruszeń ochrony danych osobowychZgłaszanie naruszeń ochrony danych osobowych Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!