Twoje dane – Twoja sprawa. Jak skutecznie uczyć dzieci o ochronie danych osobowych?

Ruszyła XI edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Urzędu Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane – Twoja sprawa”. W roku szkolnym 2020/2021 do programu przystąpiło 370 szkół i placówek oświatowych. 

 • Dorota Kraskowska
 • /
 • 20 listopada 2020

Program „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli” skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz placówek doskonalenia nauczycieli.

Inicjatywa ma na celu podniesienie kompetencji nauczycieli oraz kształtowania świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród uczniów, które sprzyjają skutecznej ochronie danych osobowych, a także poszerzenie wiedzy uczniów na temat poszanowania praw człowieka, w tym szczególnie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. 

Program został stworzony po to, aby poszerzyć ofertę edukacyjną szkół o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności. W ramach programu będą podejmowane różnorodne inicjatywy edukacyjne: konkursy dla uczniów, specjalistyczne webinaria dla nauczycieli czy wojewódzkie spotkania z cyklu „#RODO w Edukacji”. W tym roku autorzy programu mocno stawiają na poradnictwo. Temat edukacji dotyczącej skutecznej ochrony danych osobowych w placówkach oświatowych jest niezwykle istotny w czasach pandemii COVID-19, kiedy szkoły szczególnie potrzebują merytorycznego wsparcia w procesie przetwarzania danych podczas nauki zdalnej.

W czasie trwania XI edycji uczniowie i nauczyciele będą systematycznie otrzymywać porady nt. bezpieczeństwa danych osobowych w wirtualnym świecie, opracowane przez ekspertów UODO w formie pigułek wiedzy. Będą to krótkie i użyteczne wskazówki, podane w atrakcyjnej formie graficznej, dostarczającej wiedzy potrzebnej do świadomego korzystania z nowoczesnych urządzeń i programów komputerowych, a także aplikacji mobilnych, przeznaczonych do nauki i rozrywki ─ zapowiada Urszula Góral, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji.

W poprzednim roku szkolnym, gdy na skutek pojawienia się pandemii COVID-19 w nauka częściowo odbyła się w formie zdalnego nauczania, UODO wsparł nauczycieli szkół uczestniczących w poprzedniej edycji programu i dostarczył im wskazówki w postaci krótkich porad, jak dbać o dane osobowe w Internecie. 

Ponieważ zarówno tematyka, jak i forma tych porad zostały dobrze przyjęte przez adresatów, dlatego zdecydowaliśmy, że pigułki wiedzy będą stanowiły kolejne cenne źródło wiedzy dla nauczycieli i uczniów, którzy podejmą się realizacji inicjatyw edukacyjnych ─ dodaje Urszula Góral.

Placówki oświatowe, które zgłosiły się do uczestnictwa w programie otrzymają materiały edukacyjne zawierające informacje dotyczące zasad ochrony danych osobowych i scenariusze lekcji. Nauczyciele prowadzący zajęcia z dziećmi przejdą szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego oraz otrzymają wsparcie ekspertów Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

CZYTAJ TEŻZakres danych osobowych potrzebnych do zawarcia umowy z przedszkolem

Warsztaty dla szkolnych koordynatorów programu

UODO zorganizował w połowie października 2-dniowe szkolenie on line dla koordynatorów z placówek oświatowych, które zgłosiły się do najnowszej edycji programu. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z zakresem merytorycznym tegorocznego programu oraz otrzymali solidną porcję wiedzy na temat kluczowych kwestii związanych z bezpiecznym przetwarzaniem danych osobowych, z uwzględnieniem przepisów odnoszących się do sektora oświaty. Omówiono m.in. takie zagadnienia jak: 

 • prawo do ochrony danych oraz prawo do prywatności,

 • z jakimi problemami borykają się szkolni inspektorzy ochrony danych i jakie zagadnienia zgłaszają do UODO,

 • do jakiego typu naruszeń najczęściej dochodzi w szkołach, 

 • jakie korzyści odnosi placówka oświatowa edukując dzieci na temat ochrony danych osobowych, 

 • komu i kiedy szkoła powierza dane,

 • umowy powierzenia w szkołach,

 • przetwarzania danych uczniów w związku z zapewnieniem opieki medycznej w szkołach,

 • na czym polega realizacja obowiązku informacyjnego w placówkach oświatowych,

 • jak atrakcyjnie i efektywnie uczyć o danych osobowych.

Uczestnicy poprzedniej edycji programu zaprezentowali wybrane inicjatywy edukacyjne, jakie zorganizowali w swoich szkołach i placówkach oświatowych.

Eksperci UODO odpowiedzieli także na szereg pytań dotyczących zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych przez placówki oświatowe. Uczestnicy spotkania pytali, na skutek jakich działań najczęściej dochodzi do naruszeń w placówkach oświaty, a także jakie są obowiązki administratora w związku z zaistniałymi naruszeniami.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się również z najważniejszymi inicjatywami UODO podejmowanymi na arenie europejskiej, które przyczyniły się do podniesienia świadomości nauczycieli i uczniów na temat ochrony danych i prawa do prywatności.

Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Szkoła musi mieć zgodę na publikację wizerunku dzieckaSzkoła musi mieć zgodę na publikację wizerunku dziecka Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!