Przenośny klimatyzator. Czy to ma sens?

Cieplejsze miesiące roku to ten czas w roku, kiedy wielu z nas poszukuje jakiejkolwiek formy schłodzenia się. Wybór często pada na przenośny klimatyzator. Czy poradzi on sobie z gorącym, znacznie przekraczającym 25 stopni Celsjusza, upałem? Czy jego zakup ma sens?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 maja 2021

Czym wyróżnia się przenośny klimatyzator?

Bez wątpienia jest to świetna alternatywa dla osób, które nie mogą cieszyć się właściwościami klasycznego klimatyzatora montowanego, tak zwanego splita. Problem dotyczy na przykład mieszkańców bloków czy osób, które wynajmują mieszkania.

Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa lub właściciel posesji nie zgadza się na montaż klimatyzatora, to właśnie przenośna wersja urządzenia jest często jedyną sensowną alternatywą. Może ona odmienić komfort termiczny nawet tych najcieplejszych mieszkań, które za sprawą ekspozycji okien w osi wschód-zachód, są ogrzewane promieniami słonecznymi niemal przez cały dzień.

Mobilny klimatyzator — tak samo, jak jego standardowa wersja — musi mieć moduł wypychający gorące powietrze poza obręb budynku. W praktyce oznacza to, że właściciel urządzenia musi wygospodarować pewną przestrzeń na zewnątrz, na przykład na balkonie.

Rodzi to pewien dodatkowy problem. Może okazać się, że jedynym sposobem, by zapewnić obieg takiego powietrza, będzie uchylenie balkonu, co w razie dużego nasłonecznienia może dodatkowo podnieść temperaturę wnętrza. Są to jednak sytuacje rzadko występujące. Zwykle każdemu udaje się wygospodarować nieco zacienionej przestrzeni.

Czy klimatyzator przenośny to inaczej klimatyzer?

Nie. To bardzo częsty błąd, który przy zakupie popełnia całkiem spory odsetek konsumentów. Urządzenie przenośne musi składać się z dwóch — wymienionych w poprzednich akapitach — modułów. Klimatyzer to zaś sprzęt wolnostojący, bardzo podobny w swojej konstrukcji na przykład do oczyszczacza powietrza.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jaki klimatyzator przenośny kupić?

Zależy to od powierzchni, jaką dysponujemy. Im większe mieszkanie, tym większa moc urządzenia. Przed zakupem koniecznie trzeba zwrócić uwagę na takie zmienne, jak termika, ilość lokatorów, a także konstrukcję budynku. Inaczej chłodzi się nowoczesne budownictwo, a inaczej bloki z wielkiej płyty czy stare domy z cegły.

Im więcej funkcji ma nasz wymarzony klimatyzator przenośny, tym lepiej. Wielu użytkowników szczególnie ceni sobie tryb aktywacji czasowej. Możemy zaprogramować urządzenie tak, by to automatycznie włączało się na przykład o 15:30 i działało na pełnych obrotach do 17, kiedy przyjdziemy z pracy.

Warto też spojrzeć na zakres temperatur. Optymalna skala powinna zawierać się między 16/17 a 27/28 stopni Celsjusza, w zależności od tego, czego oczekujemy od urządzenia. Sprawdźmy też, co jaki czas trzeba nabijać moduł chłodzący oraz czy obsługuje on tylko oficjalne produkty producenta, czy wspiera też tańsze zamienniki.

Jeśli mamy na przykład małe dziecko, zawsze warto upewnić się, że przenośny klimatyzator nie będzie generował zbyt wiele hałasu, co pozwoli maluchowi na spokojną, kojącą drzemkę. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!