Przestępcy podszywają się pod firmę Polsat. Można stracić pieniądze
- Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem inwestycyjnym – informuje na Tweeterze CSIRT KNF. Cyberprzestępcy zaatakowali tym razem pod marką „Polsat”.
- Mikołaj Frączak
- /
- 15 lutego 2022
Co trzeba zrobić, aby zacząć zarabiać z Polsatem?
Co do zasady właściwa odpowiedź na to pytanie to pewnie — zacząć kupować aukcje Cyfrowego Polsatu. Tymczasem cyberprzestępcy przygotowali projekt, w którym to oni będę głównymi beneficjentami inwestycji. Specjalnie spreparowana strona w kolorach Polsatu plus zdjęcie prezesa Zygmunta Solorza – Żaka. Do tego formularz w którym wystarczy wpisać wszystkie informacje o sobie i swoim banku.
Czy tak wygląda strona główna do inwestowania pieniędzy w akcje czy inne papiery wartościowe? Jeżeli ktokolwiek kiedyś miał do czynienia z inwestowaniem to wie doskonale, że nie. To fałszywa strona wyłudzająca dane do konta.
- Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem inwestycyjnym. Tym razem cyberprzestępcy podszywają pod spółkę Polsat. Zainwestowanie środków na poniższej stronie jest równoznaczne z ich utratą! – poinformował na Tweeterze CSIRT KNF. Niestety Polsat to nie pierwsza i nie ostatnia znana firma, pod którą podszywają się cyberprzestępcy.
Wypełniasz ankiety na Facebooku? Uważaj, to może być oszustwo
CSIRT KNF ostrzega o kolejnej próbie oszustwa phishingowego. Atrakcyjna inwestycja? Tak, ale cyberprzestępców w twoje pieniądze. — Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem inwestycyjnym mającym na celu kradzież środków! Tym razem oszuści przygotowali nowy scenariusz — zamiast fałszywej strony próbują pozyskać dane z wykorzystaniem ankiet na portalu Facebook. Miejcie się na baczności! – informował jakiś czas temu też CSIRT KNF.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Płacisz rachunki za gaz? Uważaj na oszustów w sieciMikołaj Frączak
Oszuści proponują bonus 900 zł. Uwaga na takie „reklamy banków”
Centrum ostrzegało też klientów BNP Paribas przed fałszywymi reklamami, w których oszuści proponują bonus 900 zł. — Reklama prowadzi do fałszywej strony, która wyłudza dane takie jak PESEL i nazwisko panieńskie matki – poinformował niedawno CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.
Ponadto oszuści po raz kolejny przygotowali fałszywą stronę, która ma na celu infekcję naszych telefonów złośliwym oprogramowaniem. Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP i próbują nakłonić użytkowników do instalacji fałszywej aplikacji mobilnej. Wystarczy, że nieświadomi internauci wejdą na adres niebezpiecznej strony: iko.pkobq[.]pl. Jak widać użyty tu jest trick z podmianą litery z p na q e nazwie banku. Dla naszego mózgu, bardzo często może to być zmiana niezauważalna. Takie rodzaje socjotechniki wykorzystują cyberprzestępcy na całym świecie.
Czym jest CSIRT KNF?
Zespół CSIRT KNF realizujący zadania Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa, we współpracy z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa a w szczególności zespołami CSIRT poziomu krajowego, wspiera Operatorów Usług Kluczowych w obsłudze incydentów poważnych występujących w tych podmiotach a także prowadzi działania mające na celu analizę pozostałych incydentów, trendów i zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Sektorowy Zespół Cyberbezpieczeństwa został utworzony przez KNF w celu prowadzenia koordynacji działań i wsparcia obsługi incydentów bezpieczeństwa w podmiotach rynku finansowego uznanych za Operatorów Usług Kluczowych (OUK) w rozumieniu Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Ustawa k.s.c.).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?