Reklamy - sposób oszustów na złapanie ofiary
W dzisiejszych czasach korzystanie z usług internetowych stało się codziennością zarówno w naszym życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dzięki stałemu dostępowi do sieci, często nieograniczonemu, możemy wykonywać różne czynności — dokonywać zakupów, opłacać rachunki czy wyszukiwać potrzebne informacje w każdej chwili. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarkę i w ciągu kilku sekund otrzymamy wyniki, które poszukiwaliśmy. Jednak czy możemy być pewni, że klikanie w linki z pierwszych, na pozór najlepszych wyników, jest bezpieczne?
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 12 czerwca 2023
Jak działają internetowi oszuści?
Nieuczciwe reklamy często dotyczą różnych funduszy inwestycyjnych lub wykorzystują reputację znanych banków. Dlatego dosłownie na każdym kroku warto zachować czujność.
6(15) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska
Kiedy użytkownik wpisuje określone hasło (np. nazwę funduszu lub banku) w wyszukiwarkę, wyniki wyszukiwania często prezentują fałszywe strony internetowe jako pierwsze. Na pierwszy rzut oka, te strony wydają się autentyczne i łatwo można je pomylić z prawdziwymi. Co ciekawe, oszuści umieszczają na tych stronach komunikaty i informacje, które mają na celu zyskanie zaufania potencjalnych ofiar i ostrzeżenie przed działaniami przestępców. Fałszywe strony internetowe najczęściej zawierają również podrobione panele logowania, które pozwalają oszustom przejąć dane logowania.
Jaki cel mają fałszywe reklamy?
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
W niektórych sytuacjach fałszywe reklamy mają na celu zainfekowanie szkodliwym oprogramowaniem szpiegującym, które umożliwia przestępcom dostęp do naszych danych, w tym również danych logowania. Oszuści wykorzystują wizerunek popularnych programów lub aplikacji, które, po pobraniu przez użytkownika, infekują jego urządzenie.
Co zrobić, by nie złapać się na reklamę fałszywej strony oszustów?
Mimo coraz większej precyzji działań przestępców, musimy mieć na uwadze, że ich metody opierają się głównie na wywoływaniu naszych emocji oraz wykorzystywaniu presji, pośpiechu i naszej nieuwagi.
Czym jest FLoC i profilowanie reklam?Jan Wróblewski
Kiedy korzystamy z wyszukiwarek internetowych, ważne jest, aby zawsze sprawdzać, czy odwiedzana strona jest autentyczna. Aby to zrobić, warto dokładnie zweryfikować adres URL — czy jest poprawny, nie zawiera błędów ani literówek, oraz czy należy do prawidłowej domeny. Jeśli coś budzi Twoje podejrzenia, lepiej zrezygnować z wejścia na tę stronę.
Specjaliści z CSIRT NASK zalecają samodzielne wpisanie adresu strony internetowej, na którą chcemy wejść, za pomocą paska adresu. To dobra praktyka.
Warto również dodać stronę swojego banku do zakładek, aby mieć ją zawsze pod ręką.
Pamiętaj, że zawsze należy ostrożnie podawać swoje dane w internecie i nie logować się na podejrzane i niezweryfikowane strony, które mogą być niebezpieczne.
Blokowanie reklam dobre dla bezpieczeństwaAnna Malinowska
Kolejną poradą jest uważne i dokładne czytanie treści wiadomości SMS oraz powiadomień w aplikacji mobilnej, które zawierają opis transakcji. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, skontaktuj się ze swoim bankiem.
Warto w sposób uważny korzystać z internetu. W ten sposób dbamy o swoje bezpieczeństwo. Unikamy pułapek, które zastawiają na nas coraz bardziej podstępni internetowi oszuści.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?