Czy smartfony i tablety szkodzą małym dzieciom?

Coraz więcej dzieci zaczyna korzystać z urządzeń, takich jak smartfony, czy tablety. To zjawisko ma zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla ich rozwoju. Jaki wpływ mają smartfony na nasze dzieci?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 15 czerwca 2023

Smartfon jako „cyfrowa niania”?

Badanie przeprowadzone przez Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie wykazało, że już ponad połowa dzieci do 6 roku życia korzysta z urządzeń mobilnych. Średni wiek, w którym dzieci zaczynają używać tych urządzeń, wynosi 2 lata i 2 miesiące. Co więcej – 75% dzieci w wieku 5–6 lat i 50% dzieci w wieku 3–4 lata ma dostęp do smartfonów. Nawet co 3. 2-latek i co dziesiąte dziecko poniżej roku życia korzysta z tych urządzeń.

Jak powiadomić dziecko o naruszeniu jego danych osobowych?Jak powiadomić dziecko o naruszeniu jego danych osobowych?Dorota Kraskowska

Dzieci spędzają przed ekranem średnio 1 godzinę i 15 minut dziennie, nawet jeśli nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. Ponadto 75% najmłodszych użytkowników sieci ma dostęp do internetu. Chociaż większość z nich korzysta z aplikacji i stron adresowanych do dzieci, co 10 dziecko ma dostęp do treści, które nie są odpowiednie dla nich.

Urządzenia mobilne coraz częściej pełnią funkcję „elektronicznej niani”, zastępując rodziców w różnych sytuacjach. Rodzice udostępniają je dzieciom, gdy są zmęczeni, zajęci lub nie mają pomysłu na spędzanie czasu z dzieckiem. Jest to niepokojące, ponieważ dzieci uczą się regulować emocje za pomocą technologii, gdy otrzymują urządzenia jako nagrodę lub w odpowiedzi na płacz.

Czy smartfony szkodzą dzieciom?

Korzystanie z urządzeń cyfrowych może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla rozwoju małych dzieci. Dobrej jakości programy mogą wspierać ich rozwój poznawczy, językowy i społeczny oraz uczyć ważnych wartości. Jednak kontakt z żywym człowiekiem jest niezastąpiony dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Nadmierna ekspozycja na ekrany może prowadzić do wad postawy, problemów ze wzrokiem, nadwagi i otyłości. Niebieskie światło emitowane przez ekrany może zaburzać sen i rytm dobowy. Korzystanie z urządzeń ekranowych może również negatywnie wpływać na rozwój sprawności manualnych i widzenia przestrzennego.

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie?Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie?Anna Petynia-Kawa

Badania wskazują, że nadmierna ekspozycja na ekrany w młodym wieku może prowadzić do trudności w koncentracji, słabszej pamięci roboczej oraz opóźnień w rozwoju mowy i umiejętności społecznych.

Całkowita rezygnacja z technologii jest niemożliwa, ale wyznaczenie granic dziecku jest konieczne do jego prawidłowego rozwoju. Potrzebna jest również edukacja, która wskaże, jakie są potencjalne zagrożenia korzystania ze smartfonów, w tym np. cyberprzestępczość wymierzona w dzieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!