Ruszają szkolenia dla szpitali z bezpieczeństwa IT
Ruszają pilotażowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa IT dla szpitali. Wiadomo, że działania obejmą dziesiątki placówek ochrony zdrowia. Na czym mają one polegać?
- Michał Górecki
- /
- 27 października 2022
Szkolenia z cyberbezpieczeństwa
Niedawno w Polityce Bezpieczeństwa pisaliśmy o setkach milionów złotych, jakie mają trafić na poprawę cyberbezpieczeństwa w szpitalach. Oprócz inwestycji w odpowiednią infrastrukturę oraz oprogramowanie, ważna jest także praktyczna wiedza na temat zabezpieczeń, które stoją na straży stabilnego działania systemów, baz danych oraz zarządzania dokumentacją medyczną. Właśnie dlatego starują pilotażowe szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Nikt nie ma wątpliwości, że przy dzisiejszej komputeryzacji, szczególne w zakresie ochrony zdrowia, tego typu działania mogą wielokrotnie ratować ludzkie zdrowie i życie. Ataki cybernetyczne mogą sparaliżować działalność takich placówek, a to może mieć poważne konsekwencje np. związane z odwołaniem zaplanowanych zabiegów, czy wstrzymaniu terapii.
Cyberbezpieczeństwo szpitali
Zdaniem pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego z Cyfryzacji KPRM tylko w 2022 roku zidentyfikowano aż 445 incydentów związanych z bezpieczeństwem IT w podmiotach publicznych, z czego 29 dotyczyło sektora ochrony zdrowia.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Pilotażowe szkolenie przeprowadzono w powiecie pajęczańskim (Łódzkie), gdyż to właśnie tam, w lutym 2022 roku doszło do ataku typu ransomware. Spowodował on zaszyfrowanie systemów wykorzystywanych przez tamtejszą placówkę Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Pieniądze na cyberbezpieczeństwo szpitali
Przypomnijmy, od maja br. obowiązuje Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ws. inwestowania w bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych funkcjonujących w szpitalach oraz innych placówkach związanych z ochroną zdrowia.
„NFZ finansuje zakup i wdrożenie systemów teleinformatycznych i związanych z nimi usług podniesienia poziomu bezpieczeństwa w placówkach leczniczych. Środki można przeznaczyć m.in. na zakup urządzeń oprogramowania i usług teleinformatycznych zapobiegających wykrywających lub zwalczających cyberataki. Dzięki temu szpitale same mogą zadbać o poprawę bezpieczeństwa systemów. Placówki mogą ubiegać się o kwoty nawet do 900 tys. zł” – informuje KPRM.
Szpitale dostają pieniądze na cyberbezpieczeństwoMartyna Kowalska
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?