Szpitale dostają pieniądze na cyberbezpieczeństwo

NFZ podpisał już prawie 600 umów ze szpitalami, które planują inwestycje w cyberbezpieczeństwo swojej infrastruktury informatycznej. Wnioski od placówek poprawiających bezpieczeństwo teleinformatyczne przyjmowane są do końca listopada. W puli środków jest jeszcze przeszło 200 mln złotych

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 października 2022

Pieniądze na cyberbezpieczeństwo szpitali

O dofinansowanie od Narodowego Funduszu Zdrowia do inwestycji poprawiających bezpieczeństwo infrastruktury teleinformatycznej mogą starać się szpitale, a od niedawna także placówki, które prowadzą pilotaż centrów zdrowia psychicznego. 

Zagrożenie cyberbezpieczeństwa szpitali

Narodowy Fundusz Zdrowia przyznaje, że „incydenty, które bezpośrednio zagrażają cyberbezpieczeństwu placówek medycznych, nasiliły się po napaści Rosji na Ukrainę. Szczególnie niebezpieczne i groźne w skutkach mogą być cyberataki na szpitale. Sparaliżowanie infrastruktury informatycznej szpitala może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów, dlatego tak ważne jest maksymalne zabezpieczenie tych systemów m.in. przed próbami włamań” – czytamy w komunikacie NFZ

Dyrektor w Centrali NFZ Jarosław Olejnik przyznaje, że ewentualny wyciek danych, m.in. danych osobowych pacjentów, oraz paraliż systemu informatycznego, a także szyfrowanie plików, może spowodować trudne do wyobrażenia straty w podmiotach zajmujących się leczeniem. Konsekwencją takich zdarzeń może być nawet uniemożliwienie przeprowadzenia planowanych operacji. Łatwo sobie wyobrazić, że taka sytuacja stanowiłaby poważne zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób. 

Zarządzanie elektroniczną dokumentacją medyczną. Na czym polega?Zarządzanie elektroniczną dokumentacją medyczną. Na czym polega?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO


Inwestycje w cyberbezpieczeństwo szpitali

Według danych NFZ, dyrekcje szpitali muszą obecnie inwestować w takie systemy jak SIEM, EDR, IPS/IDS, które są absolutną podstawą w obszarze ochrony przed atakami. Mowa o mechanizmach, które pozwolą na skuteczny monitoring systemów teleinformatycznych, serwerów oraz pojedynczych komputerów, pod kątem ewentualnych incydentów. 

W ocenie dyrektora Jarosława Olejnika warto także rozważyć implementację dodatkowego, podwójnego uwierzytelniania. Wszelkie braki w tym zakresie mogą znacznie zwiększyć ryzyko wycieku wrażliwych danych.

Dodatkowe zabezpieczenia w szpitalach

NFZ wskazuje także na konieczność działań także w zakresie tworzenia kopii zapasowych (tworzenie, odmiejscowienie, weryfikacja); monitorowania oraz reakcji na incydenty, a także dodatkowych zabezpieczeń poczty elektronicznej. W ocenie ekspertów równie ważne są specjalistyczne szkolenia kadry zarządzającej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!