Sejm przyjął ustawę o ochronie sygnalistów

23 maja 2024 roku Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów, implementując dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Za przyjęciem ustawy głosowało 235 posłów, 191 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 23 maja 2024

Przebieg głosowania i poprawki do ustawy

Nowa ustawa ma na celu wdrożenie unijnych przepisów dotyczących ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa. Ochroną zostaną objęci pracownicy i osoby świadczące usługi w różnych formach.

Przedstawiono siedem poprawek do ustawy, głównie o charakterze doprecyzowującym, jednak dwa wnioski mniejszości zostały odrzucone. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Kontekst wprowadzenia ustawy

Podczas debaty w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła konieczność wprowadzenia ustawy o ochronie sygnalistów, zaznaczając, że Polska zmaga się z rosnącą liczbą wypadków przy pracy. W ciągu roku dochodzi do około 60 tysięcy takich wypadków, z których około 200 kończy się śmiercią, a około 500 skutkuje poważnymi obrażeniami.

Jak czytać najnowsze wydanie "Security Magazine"?Jak czytać najnowsze wydanie "Security Magazine"? Monika Świetlińska

Minister Dziemianowicz-Bąk zwróciła uwagę, że wprowadzenie ustawy jest nie tylko realizacją zobowiązań wynikających z dyrektywy Unii Europejskiej, ale także krokiem w stronę poprawy bezpieczeństwa pracowników i obywateli.

Brak implementacji dyrektywy do tej pory pociąga za sobą poważne konsekwencje finansowe dla Polski. Kraj płaci 7 milionów euro ryczałtu oraz dodatkowe 40 tysięcy euro dziennie w formie kar. Minister podkreśliła, że ochrona sygnalistów jest fundamentem budowania społeczeństwa, w którym obywatele mogą bez obaw zgłaszać naruszenia prawa, przyczyniając się tym samym do wspólnego dobra.

Nowa ustawa ma nie tylko zredukować liczbę wypadków przy pracy, ale również wzmocnić mechanizmy ochrony osób, które zgłaszają nieprawidłowości, niezależnie od ich formy zatrudnienia.

Zakres ochrony i procedury zgłaszania

Ustawa przewiduje ochronę dla osób zgłaszających naruszenia prawa niezależnie od formy zatrudnienia czy pełnienia służby. Sygnaliści będą mogli zgłaszać naruszenia poprzez wewnętrzne kanały zgłoszeń tworzone przez podmioty prywatne i publiczne, zewnętrzne kanały do odpowiednich organów państwowych oraz poprzez publiczne ujawnienie w szczególnych przypadkach. Wprowadzono również możliwość przyjmowania wspólnej procedury zgłoszeń wewnętrznych w ramach grupy kapitałowej, pod warunkiem zgodności z ustawą.

Instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich, który również zajmie się przyjmowaniem zgłoszeń zewnętrznych dotyczących konstytucyjnych praw oraz wolności człowieka i obywatela.

Co wchodzi w skład tajemnicy przedsiębiorstwa?Co wchodzi w skład tajemnicy przedsiębiorstwa?Katarzyna Leszczak

Nowe przepisy mają wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, natomiast przepisy dotyczące zgłoszeń zewnętrznych będą obowiązywać po sześciu miesiącach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!