Stłuczka szklana - o czym trzeba pamiętać?

Segregacja ma bardzo duże znaczenie dla środowiska. Jeśli każdy z nas nie zadba o właściwe segregowanie nieczystości (bez względu na to, czy jest osobą cywilną, czy właścicielem firmy) to już wkrótce komfort życia na naszej planecie diametralnie spadnie. Pomóc może nawet zwykła segregacja stłuczki szklanej. Co trzeba wiedzieć?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 sierpnia 2021

Jak postępować z odpadami szklanymi?

Nie ma jednolitego wzorca, jaki można byłoby zastosować w każdej sytuacji. Wynika to z tego, że ustawodawca zdecydował się na dywersyfikację pojemników na tego typu nieczystości. W obiegu — obok siebie — funkcjonują pojemniki białe (na szkło bezbarwne) oraz zielone. Czym się różnią?

Pojemniki w kolorze białym przeznaczone są do umieszczania tam takich odpadów, jak słoiki, butelki po napojach, a nawet kosmetyki, które kupiliśmy w szklanej fiolce. Można więc wyjść z założenia, że zdecydowana większość posesji jednorodzinnych o wiele częściej będzie wyrzucać nieczystości właśnie do tego pojemnika. 

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z takimi odpadami, jak szkło budowlane. Na pierwszy rzut oka to przecież „takie samo szkło”, a jednak — zgodnie z literą prawa — musi trafić do zielonego pojemnika na stłuczkę szklaną. To dość istotna kwestia, o której warto pamiętać.

Jakich rodzajów nieczystości nie wolno nam wyrzucać do białych zielonych? Można tu wskazać na tak zwane szkło dekoracyjne. Jeśli więc w domu lub w firmie stłucze nam się wazon, to zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, mamy obowiązek wyrzucić takie odpady do białego kontenera. 

Widać więc dość wyraźnie, że oś podziału może wzbudzać wiele wątpliwości. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie łamiemy przepisów, to dość często skutkuje to tym, że trzeba dzwonić do PSZOK-a lub sprawdzać listę opublikowaną w internecie. Czasem można spotkać się z infografikami obok pojemników na nieczystości, jednak wciąż nie są one standardem.

Czy szkło poddaje się recyklingowi?

Tak, chociaż tutaj również można wskazać na kilka metod, które funkcjonuję równolegle obok siebie. Często wystarcza podstawowy recykling, czyli przetopienie szkła, z którego następnie powstanie nowy produkt o określonym wzorze czy twardości materiałowej. Nie jest to jednak regułą.

Słaby zasięg komórkowy w biurze, co robić?Słaby zasięg komórkowy w biurze, co robić?Anna Malinowska

Doskonale potwierdza to wzmocnione szkło samochodowe. Taki rodzaj szkła na początku trzeba bardzo gęsto skruszyć, by kawałki tworzywa były jak najmniejsze. Dopiero po takim procesie masa szklana wędruje do huty, gdzie jest przetapiana w wysokich temperaturach. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Taki proces technologiczny nie jest niczym nowym. Stosowano go już wcześniej, gdy na rynku dominowały ciężkie telewizory i monitory kineskopowe, których szkło również jest wzmocnione, by chronić odbiorcę w razie zbyt dużego wyładowania energii elektrycznej.

Alternatywne sposoby na pozbycie się stłuczki szklanej

Zawsze warto wskazać na PSZOK, czyli najbliższy względem naszego miejsca zameldowania punkt selekcji odpadów komunalnych. Na mocy ustawy, która wprowadziła w życie BDO, przedsiębiorcy mają obowiązek podpisać umowę z podwykonawcą, który zatroszczy się o właściwą utylizację odpadów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: BDO

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!