Stopień alarmowy dla cyberprzestrzeni (CHARLIE-CRP) przedłużony!

Oprócz ogólnego stopnia alarmowego BRAVO, premier zdecydował się przedłużyć obowiązywanie specjalnego stopnia CHARLIE-CRP przewidzianego w przypadku zagrożeń dla cyberprzestrzeni. Ma on obowiązywać do końca lutego 2023 roku. Po tym terminie może również zostać przedłużony.

  • Michał Górecki
  • /
  • 1 grudnia 2022

Co to jest CHARLIE-CRP

CHARLIE-CRP to stopień alarmowy wprowadzany w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Nazwa „CHARLIE” odnosi się do trzeciego, w czterostopniowej skali stopni alarmowych, które zostały dokładnie sprecyzowane w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. 

Kiedy wprowadza się stopień CHARLIE-CRP?

Stopień CHARLIE-CRP wprowadza się w przypadku stwierdzenia zdarzeń potwierdzających prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni. Drugą możliwością jest uzyskanie przez odpowiednie służby wiarygodnych informacji o planowanym takim zdarzeniu. 

Zasięg terytorialny stopnia alarmowego obejmuje cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wystartował system SIDUSIS. Jakie obowiązki na dostawcach internetu?Wystartował system SIDUSIS. Jakie obowiązki na dostawcach internetu?Anna Malinowska

Po co wprowadza się stopnie alarmowe? 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji „stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności”.

W przypadku ogłoszenia stopnia alarmowego CHARLIE-CRP zadania służb obejmują w sposób szczególny 

  • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów, 

  • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,

  • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!