Wystartował system SIDUSIS. Jakie obowiązki na dostawcach internetu?

1 grudnia 2022 roku rozpoczął działanie System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS). Przez cały grudzień będzie on zasilany przez różnego rodzaju podmioty, by od stycznia 2023 r. każdy miał dostęp do pełnych i aktualnych informacji na temat sieci internetowej w Polsce. 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 grudnia 2022

Wystartował SIDUSIS – co dalej

Obecnie w systemie znalazły się informacje, które pochodzą z corocznej inwentaryzacji infrastruktury oraz usług telekomunikacyjnych za 2021 rok, przeprowadzonej przez UKE. Ten zbiór należy potraktować tylko jako wstęp do funkcjonalności SIDUSIS, który już w przyszłym roku ma być zbiorem wyłącznie aktualnych danych na temat usług szerokopasmowego internetu w naszym kraju. 

Dane obejmują informacje o dostawcach internetu pod wskazanym adresem, lokalizacji punktu adresowego, medium, technologii dostępowej, a także o maksymalnej przepustowości oferowanej w danym miejscu. 

SIDUSIS coraz bliżej. Ruszają bezpłatne szkoleniaSIDUSIS coraz bliżej. Ruszają bezpłatne szkoleniaMartyna Kowalska

Nowe obowiązki – dla kogo?

Zgodnie z prawem, w ciągu najbliższych 30 dni, licząc od 1.12.2022 r. nowe dane powinny być wprowadzone i zaktualizowane. 

Państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, z wyłączeniem użytkowników rządowych, podmioty wykonujące zadania z zakresu użyteczności publicznej oraz przedsiębiorcy telekomunikacyjni są zobowiązani do raportowania informacji o: 

1)     podmiocie dostarczającym usługę,

2)     rodzaju usługi – detalicznej lub hurtowej,

3)     maksymalnej przepustowości oferowanej usługi,

4)     medium transmisyjnym infrastruktury telekomunikacyjnej,

5)     danych kontaktowych osoby, z którą można zawrzeć umowę,

6)     adresie strony internetowej zawierającej ofertę z cennikiem. 

- infromuje Cyfryzacja KPRM.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" >Dzisiaj uruchamiamy system <a href="https://twitter.com/hashtag/SIDUSIS?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#SIDUSIS</a>!<a href="https://t.co/Z2zHGmh9TR">https://t.co/Z2zHGmh9TR</a><br><br>Przez pierwszy miesiąc zobowiązane podmioty będą zasilały SIDUSIS danymi. A już od stycznia 2023 r. każdy będzie miał dostęp do w pełni aktualnych informacji o dostępie do szerokopasmowego internetu!<a href="https://twitter.com/hashtag/internet?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#internet</a> <a href="https://t.co/orM1wDWMCA">pic.twitter.com/orM1wDWMCA</a></p>&mdash; Instytut Łączności (@IL_PIB) <a href="https://twitter.com/IL_PIB/status/1598309058792116225?ref_src=twsrc%5Etfw">December 1, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Terminy w SIDUSIS

Jednym z głównych celów systemu SIDUSIS jest aktualność zawartych danych. Z tego powodu wprowadzono obowiązek aktualizacji, albo przekazania oświadczenia o tym, że przekazane informacje są nadal aktualne. Ma się to odbywać w terminach

- do 10. dnia miesiąca dla podmiotów o niewielkiej skali (do 50 tys. punktów adresowych)

- w każdy piątek – dla dużych podmiotów (pow. 50. tys. punktów adresowych)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!