Wystartował system SIDUSIS. Jakie obowiązki na dostawcach internetu?
1 grudnia 2022 roku rozpoczął działanie System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS). Przez cały grudzień będzie on zasilany przez różnego rodzaju podmioty, by od stycznia 2023 r. każdy miał dostęp do pełnych i aktualnych informacji na temat sieci internetowej w Polsce.
- Anna Malinowska
- /
- 1 grudnia 2022
Wystartował SIDUSIS – co dalej
Obecnie w systemie znalazły się informacje, które pochodzą z corocznej inwentaryzacji infrastruktury oraz usług telekomunikacyjnych za 2021 rok, przeprowadzonej przez UKE. Ten zbiór należy potraktować tylko jako wstęp do funkcjonalności SIDUSIS, który już w przyszłym roku ma być zbiorem wyłącznie aktualnych danych na temat usług szerokopasmowego internetu w naszym kraju.
Dane obejmują informacje o dostawcach internetu pod wskazanym adresem, lokalizacji punktu adresowego, medium, technologii dostępowej, a także o maksymalnej przepustowości oferowanej w danym miejscu.
SIDUSIS coraz bliżej. Ruszają bezpłatne szkoleniaMartyna Kowalska
Nowe obowiązki – dla kogo?
Zgodnie z prawem, w ciągu najbliższych 30 dni, licząc od 1.12.2022 r. nowe dane powinny być wprowadzone i zaktualizowane.
„Państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, z wyłączeniem użytkowników rządowych, podmioty wykonujące zadania z zakresu użyteczności publicznej oraz przedsiębiorcy telekomunikacyjni są zobowiązani do raportowania informacji o:
1) podmiocie dostarczającym usługę,
2) rodzaju usługi – detalicznej lub hurtowej,
3) maksymalnej przepustowości oferowanej usługi,
4) medium transmisyjnym infrastruktury telekomunikacyjnej,
5) danych kontaktowych osoby, z którą można zawrzeć umowę,
6) adresie strony internetowej zawierającej ofertę z cennikiem.
- infromuje Cyfryzacja KPRM.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" >Dzisiaj uruchamiamy system <a href="https://twitter.com/hashtag/SIDUSIS?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#SIDUSIS</a>!<a href="https://t.co/Z2zHGmh9TR">https://t.co/Z2zHGmh9TR</a><br><br>Przez pierwszy miesiąc zobowiązane podmioty będą zasilały SIDUSIS danymi. A już od stycznia 2023 r. każdy będzie miał dostęp do w pełni aktualnych informacji o dostępie do szerokopasmowego internetu!<a href="https://twitter.com/hashtag/internet?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#internet</a> <a href="https://t.co/orM1wDWMCA">pic.twitter.com/orM1wDWMCA</a></p>— Instytut Łączności (@IL_PIB) <a href="https://twitter.com/IL_PIB/status/1598309058792116225?ref_src=twsrc%5Etfw">December 1, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
Terminy w SIDUSIS
Jednym z głównych celów systemu SIDUSIS jest aktualność zawartych danych. Z tego powodu wprowadzono obowiązek aktualizacji, albo przekazania oświadczenia o tym, że przekazane informacje są nadal aktualne. Ma się to odbywać w terminach
- do 10. dnia miesiąca dla podmiotów o niewielkiej skali (do 50 tys. punktów adresowych)
- w każdy piątek – dla dużych podmiotów (pow. 50. tys. punktów adresowych)
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?