UKE podpowiada, gdzie wiarygodnie sprawdzić jakość internetu
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej do 2024 roku przedłużył certyfikat dla mechanizmu monitorowania jakości internetu PRO Speed Test. W ocenie regulatora, wspomniane narzędzie daje wiarygodne wyniki pomiaru, a tym samym mogą stanowić one podstawę do reklamacji. Szczególnie wtedy, gdy jakość usługi ma się nijak do tego, na co umówiliśmy się z operatorem.
- Anna Malinowska
- /
- 1 grudnia 2022
Wiarygodne sprawdzanie szybkości internetu
Wszystko rozbija się tutaj o wiarygodne pomiary, czyli takie, które ponad wszelką wątpliwość pozwolą stwierdzić, czy jakość oferowanego internetu mieści się w zapisach umowy z operatorem, czy też nie. Temu właśnie według UKE ma służyć certyfikowany mechanizm, czyli PRO Speed Test, przygotowany przez V-Speed sześć lat temu.
Mam wolny internet. Co robić?Martyna Kowalska
Certyfikat dla PRO Speed Test
Teraz Urząd Komunikacji Elektronicznej zdecydował się przedłużyć certyfikat wydany po raz pierwszy w 2020 roku do 1 grudnia 2024 r. To oznacza, że osoby, które chcą dokonać samodzielnego pomiaru szybkości internetu stacjonarnego (pomiar certyfikowany) lub mobilnego (niecertyfikowany) spokojnie mogą skorzystać z rekomendowanego przez UKE rozwiązania.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Weryfikacja warunków pomiaru
UKE zwraca uwagę na fakt, że „mechanizm weryfikuje, w jakich warunkach był realizowany pomiar. Sprawdza m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika” – a to pozwala na wygenerowanie bardzo obiektywnych informacji, które mogą być cenną informacją o tym, czy nasz dostawca internetu wywiązuje się z postanowień umowy, czy też nie.
Co daje pomiar certyfikowany
Wspomnieliśmy o tym, że jedynie w przypadki internetu stacjonarnego możemy mówić o pomiarze certyfikowanym. To oznacza, że jedynie pomiar łącza STACJONARNEGO, wykonany tym narzędziem pozwala stwierdzić nienależyte wykonanie umowy, a później dochodzenie ewentualnych roszczeń wobec dostawcy. W przypadku łącz mobilnych, pomiar będzie miał charakter bardziej poglądowy.
Jak często konsumenci dokonują pomiarów certyfikowanych?
Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej w ciągu ostatnich dwóch lat dokonano za pomocą tego narzędzia przeszło 71 tysięcy pomiarów certyfikowanych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?