Strona internetowa na WordPress. Zalety i wady

WordPress to jeden z najpopularniejszych darmowych CMS-ów (czyli systemów do zarządzania zawartością strony WWW) systemów dostępnych na rynku. Jest to narzędzie bardzo popularne, które często wybierają zarówno początkujący blogerzy, jak i zawodowcy, którzy konstruują złożone strony dla swoich klientów. Jakie są wady i zalety strony bazującej na WordPressie?

  • Michał Górecki
  • /
  • 20 maja 2021

Zalety WordPressa — co warto wiedzieć?

Największym atutem jest oczywiście to, że jest to oprogramowanie w pełni darmowe. Na instalację czystego WordPressa nie wydamy ani złotówki. Oczywiście poza kosztami zakupu serwera i domeny, jednak i te wydatki można próbować zminimalizować.

Po stronie zalet na pewno trzeba wskazać też na ogromne, stale aktualizowane repozytorium wtyczek. Dodatki, które znacznie usprawniają działanie tego CMS-a tworzą zarówno zawodowcy i firmy o globalnym zasięgu, jak i Google, ale i młodzi programiści, którzy dopiero próbują zaistnieć w branży. To kolejny atut. 

Warto docenić też ogromny zbiór tak zwanych theme’ów, czyli — w pewnym uproszczeniu — grafik, które pozwolą nam bardzo mocno zmienić wygląd i układ graficzny WordPressa. Jest to też narzędzie, które jest niezwykle podatne na modyfikacje.

Użytkownik może zdecydować się albo na bardzo prosty design bazujący na dwóch kolumnach, albo na rozbudowaną strukturę, która pod wieloma względami będzie mogła uchodzić wręcz za ogromny, wielotematyczny serwis, który dociera do milionów internautów każdego dnia.

Jakie są największe wady WordPressa?

W pewnym sensie jego największą wadą jest otwartość, czyli jedna z zalet. Dlaczego? Ponieważ wymusza to zwrócenie bardzo dużej uwagi na bezpieczeństwo. WordPressa — ale i wszystkie wtyczki, jakie go napędzają — trzeba stale aktualizować.

Na pewno warto zainwestować w weryfikację dwuetapową. Zwłaszcza jeśli w serwisie, którym zarządzamy, spotykamy się z dużą ilością redaktorów czy moderatorów. Po stronie mankamentów można wskazać też na to, że WordPress jest tylko „pozornie darmowy”.

Kilka podstawowych grafik jest dostępnych za darmo, jednak spora grupa z dedykowanych dla tego CMS-a rozwiązań wymaga przelania na konto autora opłaty. Nie zawsze są to wygórowane kwoty, jednak bez trudu można wskazać na wiele wtyczek i dodatków, które kosztują ponad kilkaset złotych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jaki serwis można postawić na WordPressie?

Niemal każdy. Jest to CMS niezwykle uniwersalny. Świetnie poradzi sobie zarówno z blogiem, e-platformą zakupową, jak i fanpagem, na przykład poświęconym ulubionej drużynie piłkarskiej. Nie ma też najmniejszych problemów, by zintegrować WordPressa z popularnymi forami dyskusyjnymi.

Jeśli nie spodoba nam się to narzędzie, to warto pamiętać o tym, że mamy do wyboru jeszcze kilka sensownych zamienników. Na pewno warto wskazać na Joomlę czy Drupala. To ciekawe platformy, które także dostępne są dla użytkowników za darmo.

Warto jednak mieć na uwadze, że tutaj również spotykamy się z płatnymi wtyczkami, dodatkami czy aplikacjami, które znacznie podnoszą funkcjonalność CMS-a.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!