System operacyjny Mac — czy to prawda, że działa świetnie przez wiele lat?
MacOS to dla wielu osób system — legenda. Rozwijany nieprzerwanie od 1983 roku, pod wieloma względami ekskluzywny i innowatorski. Ile w tym prawdy? Czy Mac OS naprawdę zapewnia świetną kulturę działania przez długi czas?
- Michał Górecki
- /
- 19 lipca 2021
Czym wyróżnia się Mac OS?
Na pewno warto wskazać na to, że jest to jeden z niewielu hermetycznie zamkniętych systemów operacyjnych, do którego dostęp mają użytkownicy tylko sprzętów od Apple. To kluczowa różnica, z którą (w ujęciu konsumenckim) nie spotykamy się zbyt często.
Windows, który także jest platformą zamkniętą, bez trudu daje się instalować na wielu różnych komputerach. Wystarczy tacka na płytę DVD, by cieszyć się z preinstalowanych okienek. Ogólnodostępne, darmowe dystrybucje Linuxa także zainstalujemy z płyty lub z pendrive’a. Apple gra według zupełnie innych reguł.
Kluczową rolę w systemie pełni dock, czyli dolna belka z głównymi aplikacjami. Ważnym elementem Mac OS jest też Finder (czyli wyszukiwarka plików) oraz Launchpad: przestrzeń, gdzie znajdują się wszystkie zainstalowane na naszym urządzeniu aplikacje. Pod pewnymi względami widać tu odrobinę podobieństwa do Menu Start, jakie znamy z Windows.
Na Mac OS zupełnie inaczej instaluje się też aplikacje. Wystarczy tylko przenieść je z do wydzielonego folderu. Ich usuwanie również rozwiązano inaczej. Nie ma tu odpowiednika panelu sterowania. Po prostu chwytamy ikonkę i przenosimy ją do kosza. I gotowe.
Kluczowe funkcje systemu schowane są w górnym lewym rogu. Musimy nacisnąć na charakterystyczną ikonkę Apple. Znajdziemy tam informacje o urządzeniu, preferencje systemowe oraz szybkie skróty do zresetowania lub wyłączenia komputera. Właśnie na górnym pasku znajdują się te różne funkcje aplikacji, z jakimi aktualnie pracujemy. To spore ułatwienie.
Czy Mac OS zawsze działa stabilnie?
Zdania będą podzielone. Nie da się nie docenić Apple za to, że potrafi aktualizować laptopy i telefony z nawet 5-6-letnim stażem na rynku. To gigantyczny atut, którego wiele konkurencyjnych firm nie jest w stanie swoim użytkownikom zapewnić, to fakt.
W jaki sposób złośliwe oprogramowanie na Androida szpieguje użytkowników?Jan Wróblewski
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać o tym, że Apple — tak samo jak inne platformy — wymaga do działania swoich aplikacji pewnej mocy obliczeniowej oraz pamięci RAM. Jeśli będziemy chcieli uruchomić zbyt rozbudowaną aplikację, to ta albo się nie włączy, albo będzie działać bardzo wolno. Pewnych ograniczeń nie zniweluje nawet najlepszy software.
Rozbudowa urządzeń od Apple — czy to możliwe?
Od pewnego czasu firma podchodzi dość zachowawczo nawet do tak banalnej rzeczy, jak dołożenie dodatkowej kości pamięci RAM. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na urządzenie z logo nadgryzionego jabłka. Pod tym względem na rynku są firmy, które oferują więcej.
Inwestując w Mac OS, godzimy się też na to, że możliwości personalizacji systemu są w pewnym sensie okrojone. Nie wejdziemy tutaj do rejestru czy nie dodamy świetnych innowacyjnych funkcji z poziomu konsoli, jak w Linuxie. Jeśli jakieś rozwiązanie ingerujące w architekturę systemu nie jest dostępne w formie aplikacji, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że go po prostu nie ma.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?