Szybko rozładowująca się bateria w smartfonie? 7 głównych przyczyn

Bateria w smartfonie nie wytrzymuje doby bez ładowania? To wcale nie musi być winą smartfona lub wyeksploatowaniem akumulatora. Okazuje się, że szybkie zużycie energii może wynikać z wielu powodów, które… bardzo łatwo wyeliminować. Przedstawiamy główne przyczyny konieczności częstego ładowania telefonu.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 listopada 2022

Aplikacje w tle

Czasem łatwo nie zauważyć, że w naszym telefonie cały czas pracują aplikacje. W tle. W ten sposób mimo, że z nich nie korzystamy, obciążają one zasoby obliczeniowe, a przez to wpływają na pobór energii. Bateria rozładowuje się szybciej. Może to być np. „zminimalizowana” gra, aplikacja z newsami, nawigacja, czy przeglądarka internetowa. Warto o tym pamiętać, i zerknąć na zestawienie wciąż działających aplikacji

Czy szybkie ładowanie smartfonów skraca żywotność akumulatora?Czy szybkie ładowanie smartfonów skraca żywotność akumulatora?Mikołaj Frączak


Animowana tapeta

Animowane tapety to bardzo fajny cyfrowy „gadżet”. Niestety, piekielnie energochłonny. Działa mniej więcej tak, jakbyśmy stale korzystali z odtwarzacza multimediów, który zapętla krótką sekwencję filmową np. animację. Takie rozwiązanie niestety nie sprawi, że nasz smartfon wytrzyma długo na jednym ładowaniu. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Długi czas podświetlenia

Zdarza się, że z różnych przyczyn wydłużamy czas podświetlenia ekranu. Musimy jednak pamiętać, że wyświetlacz podświetlany jest przez system diod led, które do działania potrzebują energii. Skrócenie czasu wyświetlania treści, szczególnie jeśli telefon pozostawiamy na biurku, może pozwolić na na zaoszczędzenie cennych „procentów” baterii, lub jak kto woli miliamperogodzin. 

Nawigacja w czasie podróży

Nawigacja w czasie podróży samochodem to bardzo cenna funkcja i nie warto z niej rezygnować. Wystarczy jedynie na czas jazdy podłączyć telefon pod samochodową ładowarkę. Pamiętajmy, że podczas nawigowania, ekran telefonu (i tak ma być!) jest stale podświetlony. Dodatkowo system na bieżąco łączy się z siecią. Niewielkie, ale jednak ciągłe zasilanie potrzebne jest także wbudowanemu w układ telefonu modułowi GPS, który stale odświeża naszą pozycję. To wszystko razem wzięte powoduje szybki ubytek rezerwy energii w akumulatorze urządzenia. 

Włączone WiFi

Nie najlepszym pomysłem jest pozostawienie włączonej funkcji WiFi, w sytuacji, w której i tak przebywamy poza zasięgiem takiej sieci i korzystamy z danych komórkowych. System przy włączonej, wspomnianej funkcji, co jakiś czas skanuje okolicę w poszukiwaniu „znajomych” sieci i przez to również wpływa na ubytek baterii.

Długie wideokonferencje

W przypadku wykorzystywania trybu rozmów wideo, warto mieć pod ręką ładowarkę lub power bank. Powód? Na zwiększone zapotrzebowanie na pobór energii z akumulatora wpływ ma jednoczesne działanie kilku energochłonnych elementów jak transmisja danych, podświetlenie wyświetlacza, praca kamery i systemów przetwarzających obraz, praca głośnika itd. To wszystko razem wzięte sprawi, że telefon szybko upomni się o podłączenie do sieci elektrycznej. 

Współpraca z urządzeniami wearable

Wpływ na zużycie energii (choć nie katastrofalne) ma także współpraca telefonu np. ze smartwatch’em. Urządzenia niemal nieustannie wymieniają się danymi, a to ma wpływ długość działania smartfona na jednym ładowaniu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!