Czy szybkie ładowanie smartfonów skraca żywotność akumulatora?
Czy szybkie ładowanie smartfonów skraca żywotność baterii? Nad tym zagadnieniem zastanawia się bardzo dużo użytkowników telefonów. Wiadomo smartfon nie jest tanim urządzeniem i każdy właściciel chce, by służył jak najdłużej. Sprawdźmy w takim razie czy szybkość ładowania ma wpływ na żywotność akumulatora!
- Mikołaj Frączak
- /
- 30 września 2021
Właściwości akumulatora w smartfonie
Aby zagłębić się w wiedzę co szkodzi baterii w smartfonie trzeba najpierw wiedzieć jaki akumulator jest wbudowany. Smartfony wyposażone są w baterie litowo-jonowe, które składają się z dwóch elektrod: jedna wykonana jest z porowatego węgla, a druga z tlenków metali, zaś elektrolitem jest ciecz zawierająca sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników lub ciało stałe.
Akumulatory litowo — jonowe należą do najlżejszych, dlatego też najczęściej stosowane są w elektronice — w szczególności w różnego rodzaju urządzeniach przenośnych takich jak smartfon czy laptop.
Minęły już czasy, kiedy to bateria w telefonie wytrzymywała bez ładowania nawet siedem dni. W obecnych czasach smartfony spełniają więcej funkcji, niż tylko wykonywanie połączeń — można wysyłać e-maila, pisać czy projektować, grać w gry, a użytkownicy instalują na swoich telefonach coraz więcej aplikacji i coraz więcej czasu korzystają ze swojego urządzenia. Niestety nie wprowadzono jeszcze na rynek akumulatorów, które byłyby tak lekkie i małe jak te litowo — jonowe i wytrzymywały bez naładowania dłużej niż obecne baterie — dlatego też producenci wymyślają coraz to nowsze technologie by ładować baterię szybciej. Największym akumulatorem przeznaczonym dla smartfonów na rynku jest ten o pojemności aż 7000mAh.
Rozładowanie baterii w smartfonie nie zajmuje dużo czasu, ale producenci postarali się, żeby ładowanie telefonu było szybkie i sprawne, tak aby nie uprzykrzało to życia użytkownikowi stosując przeróżne technologie np. Quick Charge.
Szybkie ładowanie akumulatora czy to dobre?
Im szybciej ładuje się akumulator tym prędzej doprowadzi się go do przegrzania lub uszkodzenia, ALE wszystkie nowoczesne technologie szybkiego ładowania mają wprowadzony szereg zabezpieczeń, które chronią baterię przed przegrzaniem czy też przepięciem. Jednym z najciekawszych zabezpieczeń jest zwolnienie tempa ładowania baterii w okolicy 80% do pełnego naładowania, powoduje to rozłożenie się ciepła, a samo ogniwo nie jest przeciążone — co zmniejsza ryzyko przegrzania.
Jaka jest rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie?Jan Wróblewski
Na szybkość ładowania nie ma wpływu tylko samo bateria odpowiedzialne za to są też ładowarki i kabel USB. Ładowarki przeznaczone do szybkiego ładowania mają specjalne zabezpieczenia, a także ustawiona jest odpowiednia moc i natężenie prądu, by proces szybkiego ładowania przebiegał sprawnie i bezpiecznie. W razie zgubienia czy też zniszczenia ładowarki lub kabla USB należy zakupić te przeznaczone do szybkiego ładowania z odpowiednią mocą przeznaczoną do danego smartfona. Na wpływ żywotności baterii ma wpływ temperatura otoczenia najlepiej pracuje w temperaturze od -5 stopni do 25 stopni na plusie. Ładowanie telefonu w ekstremalnych warunkach może spowodować uszkodzenie akumulatora.
Szybkie ładowanie smartfona nie ma wpływu na żywotność akumulatora, ponieważ baterie litowo — jonowe są stworzone do szybkiego rozładowania i ponownego naładowania. Nie szkodzi im też częste ładowanie — jest to nawet zalecane. Szereg zabezpieczeń, w które wyposażona jest bateria chroni ją i Twój smartfon.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?