Czy smartfonem da się wykonywać w pełni profesjonalne zdjęcia nocą?

Fotografia nocna to marzenie wielu osób. Każdy marzy, aby wykonać doskonałą fotografię drogi mlecznej, czy wybranych planet, gwiazdozbiorów lub księżyca. Czy to marzenie można zrealizować z użyciem smartfona?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 października 2021

Co ma znaczenie podczas fotografii nocnej?

Wbrew obiegowej opinii, najważniejszej roli wcale nie odgrywa światłosiła. Oczywiście, jest ona parametrem niezwykle ważnym i już z założenia, f/1,6 daje nam o wiele większe możliwości niż obiektyw ze światłem f/2.0 czy f/2.2, jednak to nie jedyna kwestia. 

Warto zwrócić też uwagę na to, czy wybrany model smartfona ma czujnik LIDAR oraz czy jego matryca ma odpowiednio duże piksele. To właśnie te kwestie mogę odegrać kluczową rolę w fotografii nocnej oraz jakości wygenerowanych w ten sposób zdjęć.

Bardzo ważne jest nie tylko zaplecze technologiczne, a więc rozdzielczość matrycy wyrażona w megapikselach, ale i oprogramowanie, które tym aparatem zarządza. Historia smartfonów zna wiele przypadków, kiedy pozornie idealny sprzęt nie radził sobie w fotografii nocnej tak, jak się tego spodziewano. Dlaczego?

Przyczyn było wiele. Czasem zaważało złe odszumianie badpikseli, a kiedy indziej o wiele większym problemem był zubożony tryb nocny lub jego brak. Tak banalny mankament może skutecznie utrudnić nam pracę z nocnym niebem i cieszenie się ze świetnej jakości fotek. 

Fotografia nocna nie istnieje bez dedykowanego trybu

Czy tego chcemy, czy nie, software ma naprawdę kluczowe znaczenie. Jeśli w naszym smartfonie nie jesteśmy w stanie ustawić ekspozycji dłuższej niż pięć sekund, to szanse na zjawiskowe zdjęcia maleją diametralnie. Doskonale z tego problemu wybrnął Huawei.

Urządzenia z rodzimy P oraz serii Mate mniej więcej od rodziny P30 Pro i Mate 30 Pro uchodzą za niemal doskonałe sprzęty do mobilnej fotografii nocnej. W dużej mierze dzięki temu, że Huawei nie zbagatelizował kwestii oprogramowania użytkowego. 

W obu tych urządzeniach można ustawić bardzo długi czas naświetlania w trybie ręcznym. Dzięki temu przez soczewkę dostaje się do obiektywu o wiele więcej światła, a więc fotografia staje się o wiele bardziej precyzyjna i szczegółowa. Widać detale, jakie nie są widoczne nawet gołym okiem. 

Jak sprawdzić, które aplikacje najmocniej obciążają urządzenia mobilne?Jak sprawdzić, które aplikacje najmocniej obciążają urządzenia mobilne?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

To doskonały sposób, by uwiecznić na nocnych zdjęciach ogromne ilości detali. Nagle okazuje się, że nawet tak małe urządzenia z tak małymi matrycami, jak smartfony, są w stanie wygenerować bajecznie wyglądające fotografie, które w pewnych warunkach mogą nawet ścigać się z niżej lokowanymi lustrzankami.

Kluczowy czynnik w fotografii mobilnej

Warto pamiętać o tym, że długi czas naświetlania to w pewnym sensie broń obosieczna. Urządzenie uchwyci dla nas głębię nocnego nieba, ale nie może zostać poruszone choćby o ułamek milimetra. Łudzenie się, że mamy tak pewny chwyt to błąd, który spalił już setki, a może i tysiące dobrych kadrów. 

Chcąc zainteresować się mobilną fotografią nocną na poważnie, musimy mieć statyw. Na szczęście na rynku jest spory wybór takich urzadzeń. Nie warto na nich oszczędzać. Bez dobrego statywu, fotki księżyca czy drobi mlecznej na pewno nie wyjdą tak dobrze, jak mogłyby wyjść, gdybyśmy wydali nieco więcej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!