Telemedycyna a sieć 5G

Wiele wskazuje na to, że telemedycyna obejmująca zarówno diagnostykę stanu zdrowia, jak również proces leczenia, będzie największym beneficjentem wdrożenia sieci 5G do światowej gospodarki. Dotychczasowe raporty wskazują, że bezprzewodowa superszybka sieć, tylko w tej dziedzinie wygeneruje w skali świata ponad pięćset miliardów dolarów do globalnego PKB.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 maja 2021

Telemedycyna czeka na 5G

Przytoczone przed chwilą liczby, mówiące o wpływie telemedycyny na światowe PKB liczone w setkach miliardów dolarów, pochodzą z jednego z raportów firmy doradczej PwC. Co ciekawe medycyna na odległość wyprzedziła w nim nawet takie dziedziny, jak inteligentne narzędzia i maszyny, media i aplikacje dla konsumentów oraz technologie wspierające produkcję przemysłową.

Nadzieje pokładane w telemedycynie mogą wynikać m.in. ze statystyk demograficznych najbardziej rozwiniętych krajów świata, gdzie obserwowany jest proces starzenia się społeczeństwa, oraz wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne. Z drugiej strony, widać ogromny popyt na tego typu rozwiązania. Ludzie coraz mocniej ufają technologii. Odkąd na naszych nadgarstkach pojawiły się inteligentne zegarki mierzące różne parametry organizmu, doskonale widzimy, że to ma prawo działać!

Leczenie na odległość w praktyce

W grudniu 2020 roku, podczas drugiej fali pandemii ministerstwo zdrowia uruchomiło program Domowej Opieki Medycznej DOM, polegający na przesyłaniu od chorych pacjentów, leczonych w warunkach domowych, danych dotyczących saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej w tlen. Dane zebrane przez pulsoksymetry, za pomocą aplikacji w telefonie, przesyłane są do specjalnego centrum, gdzie poddawane są analizie, a w razie poważnego spadku parametrów, do pacjenta wysyłana jest ekipa pogotowia ratunkowego. Wszystko opiera się na dotychczasowej infrastrukturze telekomunikacyjnej 3G i 4G. To zaledwie przedsmak tego, co może czekać nas w najbliższych latach.

Naszpikowany czujnikami smartwatch kolejnej generacji, komunikujący się bezpośrednio z siecią 5G jest w stanie przesyłać ogromne ilości danych na temat stanu zdrowia i to w bardzo krótkich interwałach czasowych. Choć to przyszłość, zdaniem ekspertów jest ona na wyciągnięcie dłoni. Dzięki pojemnej i wydajnej infrastrukturze, która jest w stanie obsłużyć nawet milion (!) urządzeń na kilometr kwadratowy, będzie to absolutnie wykonalne.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Telemedycyna branżą przyszłości?

Można sobie wyobrazić, jak wraz z zaawansowanymi technologiami diagnostycznymi będą powstały specjalne centra obsługujące wiele osób. Pracownicy wspomagani przez sztuczną inteligencję będą w stanie np. „wyłapać” przypadek pacjenta, u którego pojawiły się np. pierwsze objawy zawału serca, mimo że ten jeszcze ich nie odczuwa. W takim wypadku możliwa będzie natychmiastowa pomoc, wyprzedzająca często tragiczny rozwój wydarzeń.

Po drugie, będzie można korzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów z innych krajów świata, którzy niezależnie od tego co robimy, i gdzie się znajdujemy, poddadzą nas koniecznej obserwacji analizując dane zbierane na żywo przez urządzenia wearable.

Czym może nas zaskoczyć telemedycyna?

Wizje przedstawione w tym artykule nie są już nawet treściami popularnonaukowymi. Wiele firm świadomych potencjału tego typu usług prowadzi zaawansowane badania nad technologiami medycyny na odległość. Jest więcej niż prawdopodobne, że zaskoczą nas wieloma pomysłami, które będą bazowały na tworzącej się na całym świecie sieci piątej generacji. A zatem nie tylko przemysł, czy branża rozrywkowa skorzystają na dobrodziejstwach szybkiego internetu bez opóźnień. Beneficjentami rozwoju technologii może być niebawem każdy z nas. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!