TokLok — najbezpieczniejszy komunikator na świecie?

W pełni szyfrowane połączenia i wiadomości, przechowywanie rozmów wyłącznie na urządzeniu, a także pewność, że twórcy komunikatora nie mają dostępu do danych użytkownika i jego rozmówców. Czy tym właśnie charakteryzuje się najbezpieczniejszy komunikator na rynku?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 grudnia 2021

Sto procent bezpieczeństwa w komunikacji to nie wymysł

Nowa aplikacja mobilna, stworzona przez doświadczonych, polskich programistów, kryje wiele zalet. Co czyni ją najbezpieczniejszym komunikatorem na świecie? Coraz więcej firm jest zagrożonych atakami cyberprzestępców z zewnątrz. Dodatkowo część producentów komunikatorów dzieli się danymi ze służbami. A co gdyby zachować pełna poufność rozmów? Takie rozwiązania już istnieją, a odpowiadają za nie Polacy.

Dlaczego inne aplikacje nie mogą równać się z TokLokiem?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zawiera on szereg unikatowych rozwiązań i funkcjonalności, jak choćby komunikacja zachodząca bezpośrednio pomiędzy urządzeniami bez żadnych serwerów pośredniczących. Dzięki temu aplikacja jest odporna na jeden z najpopularniejszych ataków, tzw. ‘man in the middle’, który polega na podsłuchu i modyfikacji wiadomości przesyłanych pomiędzy dwiema stronami bez ich wiedzy.

Jak działa TokLok?

Schemat działania komunikatora jest prosty i oparty o najbezpieczniejszy system weryfikacji. Użytkownik, instalując aplikację na swoim smartfonie, tworzy tzw. obszar roboczy – czyli workspace – z możliwością dodania dowolnej liczby kontaktów. Wpisuje numery osób, które chce zaprosić do workspace’a. Taki użytkownik otrzymuje zaproszenie do workspace’a smsem, zaś do konwersacji może dołączyć po wpisaniu otrzymanego kodu (oczywiście wtedy, gdy sam ma zainstalowaną aplikację). Dzięki temu użytkownik TokLok zawsze ma pewność, że rozmawia dokładnie z tą osobą, z którą chciał.

Poziom bezpieczeństwa jest naprawdę wysoki. Treść konwersacji jest niedostępna także dla twórców komunikatora. Po przekazaniu wiadomości od jednego użytkownika do drugiego znajduje się ona wyłącznie na urządzeniach rozmówców – historia rozmowy nie jest zapisywana w chmurze czy na naszych serwerach.

Bezpieczne komunikatory internetowe w biznesie — na co zwrócić szczególną uwagę?Bezpieczne komunikatory internetowe w biznesie — na co zwrócić szczególną uwagę?Anna Malinowska

Koniec z nieproszonymi gośćmi podczas ważnych konwersacji

Dla klientów biznesowych, szczególnie istotną funkcjonalnością będzie zapewne fakt, że z danej przestrzeni (workspace’a) będą mogły korzystać tylko autoryzowane osoby, które zostaną dodane do aplikacji przez administratora. Nie ma możliwości samodzielnego dołączenia do rozmowy z innym użytkownikiem.Co więcej, administrator ma też możliwość usunięcia konkretnej osoby z konwersacji.

W takiej sytuacji usunięta osoba traci bezpowrotnie dostęp do wszystkich treści, jakie znajdują się w tejże konwersacji. Jest to funkcjonalność szczególnie przydatna w kontekście np. zmian kadrowych w firmach i instytucjach, które cenią sobie poufność informacji. Przy tak zachowanych środkach bezpieczeństwa, sama obsługa aplikacji pozostaje intuicyjna i prosta.

Wszystkie dane użytkownika pod jego pełną kontrolą

Jak zaznaczają twórcy aplikacji, darmowe komunikatory zarabiają na sprzedaży niektórych informacji o swoich użytkownikach oraz na reklamach lub ukrytych mikropłatnościach. To sprawia, że traci na tym nie tylko wygoda komunikacji, ale też jej bezpieczeństwo. Informacji o użytkownikach TokLok nie pozyska nie tylko biznes, ale także żadne zewnętrzne organizacje ani służby. Z prostego powodu – firma nie przechowuje danych swoich użytkowników. Ci mają je wyłącznie na swoim urządzeniu. Gdy je usuną, każdy traci je bezpowrotnie.

Komunikacja bez świadków

Celem twórców TokLoka było stworzenie komunikatora, zapewniającego bezpieczny przepływ informacji wewnątrz przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Jest to również rozwiązanie idealne dla liczących na pełną dyskrecję osób publicznych jak i ceniących prywatność rodzin. Aplikacja jest płatna. Koszt związany ze stuprocentowym poczuciem bezpieczeństwa wynosi 10 zł za miesiąc użytkowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!