Triada problemowa ryzyka. Co to jest?

Co to jest triada problemowa ryzyka?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 kwietnia 2021

Utrzymanie ciągłości działania firmy to kluczowy aspekt, który w dalszej perspektywie czasowej gwarantuje jej zyski, z których korzyści czerpią zarówno pracownicy, jak i szefostwo. Jeśli mamy własną firmę, to prędzej czy później spotkamy się z zagadnieniem triady problemowej ryzyka. Czym ona jest i na jakie obszary funkcjonowania zakładu wpływa?

Co to jest triada problemowa ryzyka?

Nowoczesne firmy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie wszystko zawsze pójdzie zgodnie z ich wolą. W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć powstał cały szeroki dział o nazwie Business Continuity Management, czyli BCM.

W polskim nazewnictwie przyjęło się określenie zarządzanie ciągłością działania. Opisuje ono szereg czynności, jakie musi podjąć firma, by zapewnić funkcjonowanie miejsca pracy w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych. Takim zdarzeniem może być na przykład pandemia choroby, ale i pożar lub przeciągająca się awaria sieci elektrycznej, która paraliżuje działanie firmy.

Triada problemowa ryzyka składa się z trzech obszarów: ryzyka operacyjnego, bezpieczeństwa zasobowego oraz ciągłości funkcjonowania kluczowych elementów firmy. Mimo tego, że brzmi to bardzo skomplikowanie, to w istocie jest to proces bardzo logiczny, gdzie każdy kolejny element bezpośrednio wynika z poprzedzającego go kroku.

Jak zabezpieczyć firmę w razie sytuacji kryzysowej?

Jednym z dylematów, który wzbudza najwięcej wątpliwości wśród przedsiębiorców, jest kwestia kontynuacji pracy w razie wystąpienia zdarzenia o charakterze nagłym, czyli takiego, którego nie dało się przewidzieć i które — choćby w ujęciu ogólnym — jest od nas niezależne.

Jeśli w firmie dojdzie do pożaru, który strawi główną halę produkcyjną, to triada problemowa ryzyka jest podstawowym elementem, od którego należy rozpocząć wdrażanie planu naprawczego. Najważniejszym elementem jest ryzyko operacyjne — jego analizę powinniśmy wykonać na długo przed wystąpieniem zdarzenia, by zminimalizować szanse na jego wystąpienie.

Jeśli mimo wszystko pożar pojawił się, to kolejnym krokiem jest zapewnienie bezpieczeństwa zasobowego. Jeśli nasza firma produkowała na przykład plastikowe okna, które na skutek pożaru uległy poważnym uszkodzeniom, to musimy wznowić produkcję z wykorzystaniem awaryjnego sprzętu.

Może to być na przykład linia montażowa “B” lub awaryjna taśma, która ma o wiele mniejszą przepustowość, ale pozwoli na dostarczenie choćby części zarezerwowanych zamówień. Tu docieramy do funkcjonowania kluczowych obszarów firmy. Niezbędni członkowie załogi muszą szybko wrócić do pracy, a dobrą praktyką będzie też zapewnienie partnerów biznesowych, że utrzymamy ciągłość realizacji zamówień.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak oszacować ryzyko w firmie?

Praktyka pokazuje, że dobrze jest zlecić to zadanie podmiotom zewnętrznym. Audytorzy często zwracają uwagę na te obszary, na które szef czy kadra menedżerska nawet by nie spojrzeli. Pamiętajmy też o tym, że ocena ryzyka nie kończy się w chwili odebrania dokumentu. Teraz trzeba zabrać się za pracę i wdrożyć wszystkie wytyczne, jakie wskazała wynajęta przez nas firma.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!