Ukraińska Prawda: Fala rosyjskich cyberataków grozi Polsce
Ukraina wraz z najbliższymi sojusznikami: Polską i krajami bałtyckimi jest zagrożona atakami DDoS na infrastrukturę krytyczną – informuje ekonomiczne wydanie Ukraińskiej Prawdy. Dziennikarze powołują się na źródła wywiadowcze Kijowa.
- Michał Górecki
- /
- 26 września 2022
Cyberwojna trwa
Dziennikarze Ukraińskiej Prawdy piszą przede wszystkim o cyberatakach, które mają uderzyć w obiekty infrastruktury krytycznej ukraińskich firm. Rosja planuje także podobne uderzenie w sojuszników Ukrainy. Jak podaje służba prasowa Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, atak rosyjskich hakerów ma być wymierzony przede wszystkim w przedsiębiorstwa działające w sektorze energetycznym.
Wiadomo, że w ramach prowadzenia tej operacji, prokremlowscy hakerzy mają wykorzystać doświadczenia podobnych ataków, jakie zostały przeprowadzone w 2015 oraz 2016 roku. Wówczas głównym ich celem były ukraińskie systemy energetyczne. Teraz Kreml planuje bliźniaczo podobne działania wymierzone w cyberbezpieczeństwo sektora.
Hakerzy współpracują z wojskiem
W przypadku Ukrainy, atak ma zwiększyć efekt planowanych uderzeń z broni rakietowej w obiekty infrastruktury energetycznej. Najbardziej narażone są w ocenie ukraińskiego wywiadu obiekty energetyczne zlokalizowane we wschodnich oraz południowych obwodach Ukrainy. Okupanci mają liczyć na to, że akcja spowolni operacje ofensywne wojsk ukraińskich w tamtych rejonach.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Inwazja na Ukrainę zmieniła krajobraz cyberzagrożeńMichał Górecki
Polska i kraje bałtyckie zagrożone
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy wskazuje, że Kreml, a dokładnie powiązane z nim grupy hakerskie mają w planach zwiększenie intensywności ataków typu DDoS na infrastrukturę krytyczną także innych państw.
Ukraińcy są zdania, że najbardziej narażone są kraje ściśle współpracujące z Ukrainą i wspierające ten kraj. Mowa przede wszystkim o Polsce, a także krajach bałtyckich, czyli Litwie, Łotwie oraz Estonii.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?