Uwaga na wzmacniacze GSM – są nielegalne!

Ilekroć mamy problemy z sygnałem w sieci komórkowej we własnym domu lub biurze, tyle razy zastanawiamy się co z tym zrobić, by podobne sytuacje się nie powtarzały. Jeśli wpadnie nam w ręce oferta tzw. repeaterów GSM, dajmy sobie spokój. Wzmacniacze sygnału telefonii komórkowej są nielegalne i jest ku temu bardzo ważny powód. Ale o tym, za chwilę.

  • Michał Górecki
  • /
  • 24 marca 2021

Wzmacniacze sygnału GSM a prawo

Zacznijmy od przepisów. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 grudnia 2014 roku w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego z późn. zm. (Dz.U. 2017 poz. 96 tj.) jasno wskazuje, że tylko i wyłącznie firmy telekomunikacyjne, które posiadają odpowiednią rezerwację częstotliwości w skali ogólnopolskiej, mają prawo do używania wzmacniaczy sygnału GSM. I nikt inny!

Dlaczego wzmacniacze GSM są zakazane?

Repeater GSM, który zainstalujemy w swoim domu czy biurze ma jedną zasadniczą wadę, która dyskwalifikuje go z użytku prywatnego. Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadza on zakłócenia sygnału telefonii komórkowej w promieniu jednego kilometra! W praktyce jednak obszar niekorzystnego wpływu może mieć jeszcze większy zasięg, który sięga nawet 2400 metrów. W ten sposób, jednym urządzeniem, możemy „zabrać” możliwość korzystania z komórek nie tylko w bloku mieszkalnym, ale także na całym osiedlu czy w małej miejscowości.

Jeśli ktoś pyta „i co z tego?” polecamy bardzo przystępnie zredagowany wpis na blogu UKE. Autor słusznie zauważa, że tego typu praktyki mogą zakończyć się tragicznie, kiedy któryś z naszych sąsiadów będzie chciał połączyć się z numerem 112 lub 999. Niestety zamiast wezwania karetki, co najwyżej przeczyta na wyświetlaczu tekst „brak sieci”. Choćby z tego powodu instalowanie repeaterów wzmacniających sygnał telefonii komórkowej jest dyskwalifikujące i musi być karalne.

Trudno nie zgodzić się z autorem, że podobne działania są niczym „lekarstwo gorsze od choroby| lub „gaszenie pożaru benzyną”.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jakie kary za używanie repeatera GSM?

Prawo telekomunikacyjne surowo zakazuje używania urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych bez wymaganego pozwolenia. Osoba przyłapana na takim procederze, co jest naprawdę łatwe do wychwycenia dzięki urządzeniom pomiarowym, będzie musiała zapłacić grzywnę do 1000 zł.

W przypadku uporczywego łamania tego przepisu, w grę wchodzi nie tylko dodatkowa kara finansowa, ale także ograniczenie lub pozbawienie wolności do dwóch lat. Z pewnością nie warto ryzykować – po pierwsze narażenia kogoś na niebezpieczeństwo, po drugie konieczności poniesienia surowej kary.

Jak legalnie zainstalować repeater GSM?

Jeśli mamy problem z zasięgiem w naszym domu czy biurze, co mocno utrudnia funkcjonowanie, można zwrócić się do naszego operatora z prośbą o profesjonalne zamontowanie takiego wzmacniacza.

Jak zauważa UKE: „Prawidłowe działanie wzmacniaczy sygnału zależy bowiem nie tylko od ich parametrów technicznych, ale również od miejsca i sposobu ich zainstalowania, użytej anteny oraz konfiguracji z działającymi stacjami bazowymi telefonii komórkowej”. Niestety, operator nie ma obowiązku przesłania nam pozytywnej odpowiedzi. Ma prawo odmówić swojemu klientowi, szczególnie jeśli instalacja urządzenia dotyczyłaby pojedynczych osób. Zatem jeśli mieszkamy w małym domku w środku lasu, może się okazać, że taka inwestycja jest dla telekomu zwyczajnie nieopłacalna.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: GPS

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!