Winamp powraca. Jak będzie wyglądał nowy program?

Pamiętacie Winampa? Marka wraca, ale już nie będzie programem do odsłuchiwania popularnych niegdyś „empetrójek”. Przynajmniej nie tylko. Nowy Winamp ma być odpowiedzią zapotrzebowanie na rynku. Prawdopodobnie stanie się kolejnym serwisem streamingowym oferującym muzykę.

  • Michał Górecki
  • /
  • 21 listopada 2021

Nowy Winamp wraca

Winamp to program komputerowy służący niegdyś do odtwarzania większości plików audio. Wiele osób do dziś ma go zainstalowanego na starych komputerach wraz z pokaźną listą utworów MP3 zainstalowanych na dysku. Nie wszyscy się tym chwalą, bowiem w większości przypadków piosenki odgrywane z Winampa nie były legalnie zakupione. Oczywiście wszystko można zrzucić na kwestię: „takie były czasy”, ale nadal nie jest to powód do dumy.

Co ciekawe Winamp już kilkakrotnie wracał, choćby uruchamiając obsługę rozgłośni radiowych czy plików wideo. Kończyło się to zazwyczaj w ten sam sposób. Nowy pomysł na Winampa ma go wyciągnąć z lamusa i pozwolić na nowe życie. Na stronie WInamp.com. nadal jest niewiele informacji.

Odtwarzacz nowej generacji

Twórcy informują tylko, że budują Winampa dla następnej generacji. To ma nie być tylko zaktualizowany program do odtwarzania muzyki, ale całkowicie odnowiony produkt. Nowy Winamp ma łączyć użytkowników z ich muzyką, gdziekolwiek by się znajdowali.- To przybliża Cię do artystów, których kochasz. W nowym Winampie znajdziesz Twoje ulubione podcasty muzyczne i stacje radiowe. Winamp to legenda. Game changer od 1997 roku – piszą na stronie twórcy.

Co ciekawe Winamp nie umarł całkowicie, choć wiele osób penie już go nie pamięta. Ten odtwarzacz multimedialny z ogromnym dziedzictwem przeszłości posiada dosyć żywą społeczność, liczącą obecnie 80 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nielegalny streaming. Co mi grozi?Nielegalny streaming. Co mi grozi?Martyna Kowalska

Chcesz zobaczyć nowego Winampa?

Co zrobić, a by skorzystać z nowego Winampa? Wystarczy zarejestrować się na stronie i czekać na informację od producentów. Dzięki temu staniecie się też pierwszymi beta-testerami.Co więcej, Winamp otwiera się na artystów, zapraszając ich do nowego projektu, aby mogli nawiązać bliższy kontakt z fanami i uzyskać sprawiedliwszy dochód z robienia tego, co kochają.

— Artysta solowy, zespół czy wytwórnia? Zarejestruj się teraz, aby otrzymywać aktualizacje dotyczące nowego Winampa i dowiedzieć się, jak udostępnić swoją muzykę zupełnie nowej publiczności – czytamy na stronie.

Winamp rzuci wyzwanie serwisom streamingowym

Brzmi to wprost jak budowanie nowego serwisu streamingowego. Innymi słowy, Winamp chce rzucić wyzwanie m.in. takim serwisom jak Spotify. Czy tak się stanie? Dopóki programu nie ma na rynku, trudno powiedzieć. Zapewne serwisy streamingowe sprzedające muzykę nie będą gotowe na podzielenie się rynkiem, chyba że serwis zaproponuje klientom coś innowacyjnego.

Przypomnijmy, że Winamp to program komputerowy wyprodukowany w 1997 roku przez Justina Frankela i Dmitra Boldyreva i ich firmę Nullsoft (którą później sprzedali firmie AOL), służący do odtwarzania większości plików audio (w tym internetowych stacji radiowych) i wideo.Winamp posiada też możliwość nagrywania i zgrywania płyt CD, bibliotekę mediów, uzupełnianie danych o utworach z internetowego serwisu CDDB.

Współpracuje z odtwarzaczami multimedialnymi (firmy Apple, Creative i zgodnych z Microsoft Plays For Sure). Możliwości programu można zwiększać instalowanymi w nim wtyczkami. Program jest dostępny na platformy Windows, Linux (tylko Winamp3), OS X (beta) i Android.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!