Wzrost cyberataków. Jak chronić się przed ransomware i phishingiem?

Ransomware i phishing są dwoma powszechnymi formami cyberataków, które mogą spowodować poważne szkody dla użytkowników internetu. Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do danych na komputerze i żąda okupu w zamian za ich odblokowanie. Phishing to próba wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła, numery kart kredytowych i dane osobowe, poprzez podszywanie się pod wiarygodne  źródło. Ochrona przed tymi zagrożeniami jest niezwykle ważna. Jak więc robić to skutecznie?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 22 listopada 2023

Pamiętaj o najprostszych rzeczach!

Na początek warto pamiętać podstawowej rzeczy, jaką jest regularne aktualizowanie oprogramowania antywirusowego. Aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa, które mogą pomóc w zapobieganiu atakom.

11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Drugą istotną kwestią i dość prostą, która może nas ochronić przed atakami, jest ostrożność w otwieraniu załączników i klikaniu w linki. Co do zasady, dobrze jest nie otwierać, otwierać podejrzanych załączników ani nie klikać w podejrzane linki otrzymane w wiadomościach e-mail, wiadomościach na platformach społecznościowych czy na stronach internetowych. Zawsze należy sprawdzić źródło wiadomości i upewnić się, że jest ono wiarygodne.

Silne hasło to podstawa!

Kolejna rzecz, która nas ochroni przed cyberatakami, to ustawienie silnych haseł. Pamiętaj, aby były one zawsze unikalne i trudne do odgadnięcia dla każdego konta, zarówno na stronach internetowych, jak i na komputerze. Unikaj używania tych samych haseł na różnych stronach. Podczas korzystania z internetu zwracaj także uwagę na adresy stron internetowych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Upewnij się, że jesteś na prawdziwej stronie, a nie na fałszywej, która może być stworzona w celu wyłudzenia danych. Przed podaniem jakichkolwiek danych osobowych na stronie internetowej, upewnij się również, że posiada ona certyfikat SSL. Certyfikat SSL gwarantuje, że połączenie jest szyfrowane i chronione.

Nie podawaj informacji przez telefon

Uważaj na oszustów, którzy podszywają się pod przedstawicieli instytucji finansowych czy innych organizacji. Nie podawaj poufnych informacji przez telefon, chyba że jesteś pewien, że rozmawiasz z wiarygodną osobą. Ponadto regularnie twórz kopie zapasowe ważnych danych na zewnętrznych nośnikach lub w chmurze.

W przypadku ataku ransomware będziesz mieć dostęp do swoich danych i nie będziesz musiał płacić dodatkowo za ich odzyskanie. Utrzymuj się na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Czytaj artykuły, śledź wiadomości dotyczące bezpieczeństwa i uczestnicz w szkoleniach z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Jak zmniejszyć ryzyko i ochronić urządzenia IoT i IIoT?Jak zmniejszyć ryzyko i ochronić urządzenia IoT i IIoT?Monika Świetlińska

Aby chronić się przed ransomware i phishingiem, należy być ostrożnym, świadomym i dobrze zabezpieczonym. Pamiętaj, że cyberprzestępcy stale ewoluują, więc ważne jest, aby być na bieżąco i stosować najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa online. Regularność i skrupulatność przy aktualizacjach oprogramowania, tworzenie silnych haseł czy po prostu zwykła czujność i rozwaga nic nie kosztują, a mogą dość skutecznie ochronić twój sprzęt, danie i finanse.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!