Zarządzanie infrastrukturą. Zasady

Coraz więcej firm dąży do automatyzacji procesów. Przedsiębiorcy nauczyli się tego, że może to przynieść wiele wymiernych korzyści. Od kontroli pracy pracowników i wydatki na paliwo, po realnie zarobione pieniądze. Jakie zasady zarządzania infrastrukturą warto poznać?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 marca 2021

Zasady zarządzania infrastrukturą

Warto rozpocząć od wybrania ścieżki, jaką wybierzemy dla naszej firmy. Wielu właścicielu firm wychodzi z mylnego założenia, że jeśli u ich kolegów, którzy posiadają firmy, jakie działają w podobnych sektorach rynku, jakieś rozwiązanie się sprawdziło, to zadziała ono i u nich. Niestety, ale niezbyt często ma to pokrycie w rzeczywistości.

Mimo tego, że sporą część procesu zarządzania infrastrukturą można sprowadzić do jasnych, precyzyjnie określonych norm i ciągów powiązań, jakie zapiszemy na papierze, to o sukcesie często decydują też indywidualne cechy osobowe, zarówno załogi, jak i szefa.

O wiele lepiej zaufać procesom, które mają bardzo precyzyjnie opisane kolejne kroki, jakie firma musi podjąć. Można na przykład zaufać jednemu z wybranych certyfikatów z rodziny ISO. Od bardzo powszechnej w Polsce normy 9001, aż po ISO 17021.

Od modelu zarządzania infrastrukturą zależy absolutnie wszystko

Mówi się, że dobry szef to taki, który nie zostawia niczego przypadkowi. Jeśli nasza firma skupia się na przykład na produkcji śrub i złącz i ma dobrze rozwiniętą część magazynową oraz biurową, to zdecydowanie rekomenduje się dokładne zaplanowanie kolejnych kroków w rozwoju firmy.

Powinniśmy wyznaczyć sobie szereg celi krótkoterminowych oraz takich, jakie chcielibyśmy osiągnąć w dłuższej perspektywie czasowej. Nie może jednak być to tylko festiwal życzeń. Aby zwiększyć szansę na realizację naszych planów, powinniśmy dokładnie wypisać kroki, jakie podejmiemy, by na końcu cieszyć się z kolejnego odhaczonego zadania.

Dobry audyt, który poprzedzi wdrożenie modelu zarządzania infrastrukturą to absolutna podstawa. Jeśli nie będziemy mieli planu, to w rozwój firmy wda się chaos, które spowodować szereg problemów, które w trudnej sytuacji — na przykład w razie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa — pozbawią nas wielu pieniędzy i czasu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co musi zawierać dobry audyt do zarządzania infrastrukturą?

Na pewno trzeba ustalić, czym firma dokładnie dysponuje. Kolejnym krokiem jest wstępna analiza mienia firmy i dokładne zapoznanie się z sytuacją prawną. Inaczej trzeba podejść do firmy, która działa na przykład w branży produkcji żywności, a inaczej do podmiotu, który zajmuje się spedycją. Wynika to z tego, że obie te firmy podpadają pod zupełnie inne ustawy i normy prawne.

Po analizie przychodzi pora na rozpisanie ról pracowników. Muszą oni dokładnie wiedzieć, za co odpowiadają i jaka jest kolejność ich działań. Mówiąc wprost, załoga powinna wiedzieć, jaką ścieżkę pokonuje dany towar, jaki trafi w ich ręce i co się dzieje z nim później.

Na końcu przychodzi do audytu, który odbywa się w obecności kontrolera. Jeśli wszystkie procesy zostały dobrze rozpisane, to już niebawem powinniśmy zakończyć wdrożenie procesu, który w dalszej perspektywie czasowej na pewno zoptymalizuje pracę w firmie i zwiększy jej wydajność.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!