Znasz konsekwencje wycieku twoich danych osobowych?

​Według badania przeprowadzonego przez platformę ChronPESEL.pl oraz Krajowy Rejestr Długów, chociaż prawie dziewięćdziesiąt procent Polaków twierdzi, że posiada świadomość w zakresie ochrony swoich danych osobowych, jedynie sześćdziesiąt procent z nich jest świadomych potencjalnych konsekwencji wynikających z wycieku tych danych i ich upadku w ręce cyberprzestępców.

 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 8 czerwca 2023

Jaką wiedzę o danych osobowych mają Polacy? 

Według wyników badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów, przy współpracy z Urzędem Ochrony Danych Osobowych, 91,9 procent respondentów wymieniło PESEL jako jeden z elementów danych osobowych, podczas gdy 89,5 procent wskazało imię i nazwisko. 84,1 procent respondentów uwzględniło adres zamieszkania, a 78,4 procent numer dowodu tożsamości. Mniejsza liczba badanych uznała swoje własne zdjęcie (45,1 procent), odciski palców (39,8 procent) oraz numer rejestracyjny samochodu (16,3 procent) za dane osobowe.

Jednocześnie badanie wykazało spadek liczby osób, które deklarują, że są świadome jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Choć aż 88,6 procent respondentów udzieliło twierdzącej odpowiedzi na to pytanie, to jest to mniejszy odsetek w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy wynosił 90,2 procent. Tylko 15 procent ankietowanych miało absolutną pewność, że potrafią sobie poradzić z zagrożeniami. Bartłomiej Drozd, ekspert z serwisu ChronPESEL.pl, skomentował te wyniki dla PAP, przypominając, że rok wcześniej odsetek osób o takiej pewności wynosił 17,3 procent.

Jakie dane pozwalają na identyfikację konkretnej osoby w sieci?

Warto szczególnie chronić:

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 • imię i nazwisko, 
 • numer identyfikacyjny — może być to między innymi PESEL, 
 • dane o lokalizacji, 
 • identyfikator internetowy, 
 • wybrane, szczególne czynniki, które określają aspekty psychiczne, fizyczne, ekonomiczne, kulturowe, genetyczne lub społeczne. 

  Czy PESEL jest ważniejszy od nazwiska?Czy PESEL jest ważniejszy od nazwiska?Anna Petynia-Kawa

Jakie są konsekwencje wycieku danych osobowych? 

Według eksperta, jest zaskakujące, że pomimo tego, że prawie 89 procent Polaków twierdzi, że wie, jak chronić swoje dane osobowe, tylko 60 procent z nich jest świadomych konsekwencji wycieku danych i ich upadku w ręce cyberprzestępców. Pozostali albo przyznają, że nie mają wiedzy na ten temat, albo nie potrafią wyrazić swojego stanowiska. Ekspert podkreśla, że zrozumienie konsekwencji utraty danych osobowych jest kluczowe dla skutecznej ochrony.

Na liście możliwych nielegalnych wykorzystań utraconych danych osobowych znajdziemy: 

 • zaciąganie kredytów, 
 • branie pożyczek, 
 • zakup smartfona lub laptopa 

Uważa tak prawie 90 procent ankietowanych.

6(15) 2023 SECURITY MAGAZINE6(15) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Blisko 77 procent osób obawia się, że przestępcy mogą próbować oszukać ich przyjaciół lub znajomych, podszywając się pod ich tożsamość, a prawie 54 procent obawia się, że przestępcy mogą wykorzystać te dane do szantażu. 

65,6 procent respondentów widzi ryzyko, że przestępcy mogą założyć firmę na skradzione dane osobowe i zaciągać kolejne zobowiązania, na przykład dokonywać zakupów hurtowych z odroczonym terminem płatności i nie regulować ich, lub zaciągać kredyty lub leasing na samochody. 

Prawie 75 procent respondentów wskazuje, że przestępcy mogą sprzedać skradzione dane osobowe.

Istotny jest fakt, że naprawdę spory odsetek klientów rozumie fakt, że dane osobowe dla cyberprzestępców są zwyczajnym towarem. Są równie cenne jak nowoczesny smartfon, samochód czy laptop. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!