Bezpieczeństwo pracy: ZUS i UDT zawarły porozumienie

Ograniczenie wypadków przy pracy oraz kształtowanie bezpiecznych i ergonomicznych warunków zatrudnienia to główne cele porozumienia, jakie podpisali szefowie dwóch instytucji państwowych: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Dozoru Technicznego.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 listopada 2022

ZUS i UDT o bezpiecznej pracy

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, oraz prezes Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) dr inż. Andrzej Ziółkowski podpisali umowę w sprawie współpracy na rzecz bezpiecznej i ergonomicznej pracy, szczególnie w przypadku osób obsługujących urządzenia techniczne.

 

Na czym polega współpraca ZUS i UDT? 

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przyznała, że obie instytucje mają jasno wytyczony obszar wspólnego zainteresowania w obszarze pracy i zatrudnienia. Urząd pełni zadania inspekcyjne, certyfikacyjne, szkoleniowe dla zapewnienia bezpieczeństwa w codziennym życiu i w pracy. Z kolei zadaniem ZUS jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa socjalnego. W tym celu prowadzimy między innymi prewencję wypadkową nakierowaną na utrzymanie zdolności do pracy” – powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

BHP: Wypadek przy pracy – obowiązki pracodawcyBHP: Wypadek przy pracy – obowiązki pracodawcyMichał Górecki

Komplementarne bezpieczeństwo publicznego

Z kolei w opinii szefa UDT kluczowym wyzwaniem jest komplementarne bezpieczeństwo publiczne w Polsce. Ocenił, że porozumienie między dwiema instytucjami to kolejny krok w stronę podjęcia tego wyzwania. 

Porozumienie między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Urzędem Dozoru Technicznego przewiduje m.in. realizację wspólnych projektów, które będą popularyzowały bezpieczeństwo, a także ochronę zdrowia w pracy. Obie instytucje planują między innymi organizację kampanii społecznych. ZUS i UDT będą również wymieniać się doświadczeniami w takich obszarach ja automatyzacja, cyfryzacja, a także rozwój e-usług. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: BHP

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!