Bezpieczeństwo przejazdów na aplikację. Będzie nowelizacja prawa!

Będzie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Chodzi o zapewnienie większego bezpieczeństwa pasażerom, którzy korzystają z usługi przewozu osób, zamawianej przez aplikację. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 października 2022

Większe bezpieczeństwo przejazdów przez aplikację?

Jak wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, projekt zmian w prawie jest odpowiedzią na wiele nieprawidłowości, które potwierdzono w czasie policyjnych kontroli. Szczególną uwagę przykładamy do bezpieczeństwa podróżujących kobiet. Konieczna jest możliwość szybkiego reagowania i wdrożenie rozwiązań technologicznych umożliwiających weryfikację kierowców” – powiedział.

Co się zmieni w przejazdach na aplikację? 

Projekt nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym” zakłada nałożenie na przedsiębiorców obowiązku poszerzonej weryfikacji tożsamości kierowców, którzy świadczą usługę przewozową. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Taka firma, będzie musiała także weryfikować dokumenty. Tym samym pracownik będzie zobowiązany do osobistego stawiennictwa oraz wykonania zdjęcia, które umożliwi ustalenie wizerunku jego twarzy. Konieczne będzie także odwzorowanie cyfrowe okazanych dokumentów. 

Weryfikacja tożsamości kierowcy

Zgodnie z ustawą, firmy będą miały prawo weryfikacji, czy kierowca jest rzeczywiście osobą, za którą podaje się podczas świadczenia przewozu. 

Ustawa umożliwi przedsiębiorcom przetwarzanie danych kierowców oraz możliwość wymiany takich informacji z innymi firmami, które świadczą podobne usługi. 

Bolt wprowadza możliwość ustalania własnych cen przejazdów przez kierowcówBolt wprowadza możliwość ustalania własnych cen przejazdów przez kierowcówMichał Górecki

Wysokie kary dla firm oferujących przewóz na aplikację

Projekt zmian w prawie zawiera także propozycję sankcji dla firm, które nie dopełnią obowiązków, o których napisaliśmy wyżej. Mowa o karze finansowej w wysokości 10 tysięcy lub 50 tysięcy złotych, jeśli przedsiębiorca, mimo upomnień, nie będzie stosowała się do prawnych wytycznych.

Projekt nowelizacji „Ustawy o prawie drogowym” ma trafić pod obrady Rady Ministrów jeszcze listopadzie 2022 roku. Jeśli proces legislacyjny przebiegnie sprawnie, nowe prawo ma szansę wejść w życie w ciągu trzech miesięcy od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że nowe przepisy mają szansę obowiązywać dopiero w 2023 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!