BLIK. Wygoda, bezpieczeństwo i... możliwość oszustw

Płatności wirtualnym portfelem, gotówką, telefonem, czy kartą — to od nas zależy, który ze sposobów wybierzemy. Wiele osób korzysta również z BLIK-a. Czy jest to wygodna forma uiszczania należności? W jaki sposób mogą działać oszuści? Zapoznaj się z informacjami — mogą one pomóc uniknąć kłopotów oraz strat finansowych.

  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 4 lipca 2024

Czy BLIK jest bezpieczny?

Taki rodzaj płatności uważany jest za bezpieczną formę. Każda transakcja wymaga jednorazowego, sześciocyfrowego kodu generowanego w aplikacji bankowej, który jest ważny tylko przez krótki czas. To minimalizuje ryzyko nieautoryzowanego użycia środków zgromadzonych na koncie. Wszystkie operacje muszą być autoryzowane w aplikacji bankowej użytkownika, co zapewnia dodatkowy poziom zabezpieczenia.

Kolejną zaletą jest brak konieczności podawania wrażliwych danych, takich jak numer karty płatniczej. Dzięki temu, nawet jeśli kod BLIK zostanie przechwycony nieuprawniona osoba nie ma dostępu do pełnych informacji bankowych użytkownika

Jak ochronić swoje konto bankowe? Sytuacje, które powinno się zgłaszać do bankuJak ochronić swoje konto bankowe? Sytuacje, które powinno się zgłaszać do banku Monika Świetlińska

System BLIK korzysta z zaawansowanych technologii szyfrowania, które chronią dane użytkowników. 

Aplikacje bankowe umożliwiają monitorowanie aktywności na koncie w czasie rzeczywistym, co pozwala ich użytkownikom szybko reagować na podejrzane transakcje, na przykład poprzez zablokowanie karty lub zmianę haseł, czy PIN-u. Banki oferują również opcję natychmiastowego powiadamiania o każdej transakcji za pomocą SMS-ów, co umożliwia szybką reakcję i ochronę środków finansowych.

Dlaczego korzystanie z takiej metody płatności jest wygodne?

Dużą wygodą jest, że system umożliwia błyskawiczne realizowanie płatności. Wystarczy wprowadzić sześciocyfrowy kod wygenerowany w aplikacji bankowej, co sprawia, że proces płatności jest niezwykle szybki i prosty. Użytkownik nie musi nosić przy sobie karty płatniczej ani gotówki, co znacznie ułatwia codzienne zakupy.

BLIK jest akceptowany w wielu miejscach, można go użyć podczas zakupów w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. System ten jest kompatybilny z wieloma bankomatami, umożliwiając szybkie wypłaty gotówki bez karty. Ważnym aspektem jest również wysoki poziom bezpieczeństwa. Każda transakcja jest zabezpieczona jednorazowym kodem, który jest ważny tylko przez krótki czas. Transakcje są autoryzowane w aplikacji bankowej, co minimalizuje ryzyko oszustwa.

Jedną z najwygodniejszych funkcji BLIK-a jest możliwość przelewów na telefon. Wystarczy znać numer telefonu odbiorcy, aby natychmiast przekazać pieniądze znajomym lub rodzinie. BLIK działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, co pozwala na dokonywanie płatności w dowolnym momencie, bez ograniczeń czasowych. Wiele popularnych aplikacji i usług, takich jak transportowe czy zakupowe.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dla większości użytkowników istotnym plusem jest brak dodatkowych opłat za korzystanie z BLIK-a, co czyni go atrakcyjną opcją. Aktywacja BLIK-a jest prosta i szybka – wystarczy mieć konto w banku oferującym tę usługę oraz aplikację mobilną banku na telefonie. 

Czy BLIK można wykorzystać do przestępstw?

Oszustwa związane z BLIKIEM przybierają różne formy, często wykorzystując socjotechnikę i brak świadomości użytkowników. Jednym z popularnych sposobów jest oszustwo na. fałszywego znajomego. Oszuści przejmują konta na portalach społecznościowych i wysyłają wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o szybkie przelanie pieniędzy za pomocą BLIK-a, np. pod pretekstem nagłego wypadku. Ofiara, wierząc, że pomaga bliskiej osobie, generuje kod i przekazuje go oszustowi, który natychmiast wypłaca pieniądze.

Inny sposób to phishing, gdzie oszuści tworzą fałszywe strony internetowe lub wysyłają wiadomości e-mail imitujące komunikaty bankowe. W tych wiadomościach proszą o podanie kodu BLIK, aby rzekomo zweryfikować konto lub wykonać inną operację bankową, opłacić rachunki za media, czy przesyłki. Gdy ofiara wprowadzi kod na fałszywej stronie, oszuści natychmiast używają go do kradzieży środków z konta.

Sms "ktoś wysłał ci przelew na telefon". Czy to scam?Sms "ktoś wysłał ci przelew na telefon". Czy to scam?Małgorzata Łaziuk

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie fałszywych ofert sprzedaży na portalach aukcyjnych czy ogłoszeniowych. Oszuści podszywają się pod sprzedawców atrakcyjnych produktów i proszą kupujących o dokonanie płatności za pomocą BLIK-a. Po otrzymaniu kodu oszust natychmiast wypłaca pieniądze z bankomatu, a produkt nigdy nie zostaje wysłany do kupującego.

Oszustwa mogą również przybierać formę wyłudzeń bezpośrednich, gdzie oszust kontaktuje się telefonicznie z ofiarą, podając się za pracownika banku lub innej instytucji, twierdząc, że doszło do podejrzanej aktywności na koncie i że konieczne jest wygenerowanie kodu BLIK w celu zabezpieczenia środków. Ofiara, działając w pośpiechu i pod presją, generuje kod, który jest natychmiast wykorzystywany przez oszusta.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!