Bruksela: konieczna odpowiedzialność za sztuczną inteligencję

Dostosowanie przepisów dotyczących odpowiedzialności za produkty i sztuczną inteligencję (AI) zakładają dwa wnioski przyjęte przez Komisję Europejską. Bruksela chce w ten sposób wyraźnie wzmocnić pozycję konsumenta i dostosować jego prawa, do nowych realiów. Także w sferze nowoczesnych technologii. 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 września 2022

Odpowiedzialność za produkty wadliwe

Pierwszy wniosek przyjęty przez Komisję Europejską dotyczy unowocześniania przepisów w zakresie odpowiedzialności na zasadzie ryzyka producentów za produkty, które mają wady. Te przepisy w równym stopniu mają dotyczyć zarówno branży inteligentnych technologii jak również wyrobów farmaceutycznych.

Z jednej strony nowe prawo ma dać przedsiębiorstwom „pewność prawa”, która pozwoli im inwestować w nowe rozwiązania. Z drugiej strony, chronione będą ewentualne ofiary, które w określonych okolicznościach zyskają godziwą rekompensatę. Mowa o sytuacji, w której wadliwe produkty spowodują konkretną szkodę.

Unia Europejska chce regulacji rynku bateriiUnia Europejska chce regulacji rynku bateriiMichał Górecki

Sztuczna inteligencja uregulowana prawnie

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Drugi z wymienionych wniosków jest pierwszą propozycją Komisji Europejskiej. Zmierza ona do „ukierunkowanej harmonizacji krajowych przepisów dotyczących odpowiedzialności za sztuczną inteligencję”. Chodzi o to, by ofiary szkód spowodowanych przez technologie AI mogły w łatwy sposób otrzymać należne odszkodowanie. 

Odszkodowanie za szkody spowodowane przez AI

Komisja Europejska chce, by w takich sytuacjach ofiary mogły korzystać z dokładnie takich samych standardów ochrony jak w przypadku szkód, które powstały w jakichkolwiek innych okolicznościach.

Takie rozstrzygnięcie pozostaje w zgodzie z celami tzw. Białej Księgi w sprawie sztucznej inteligencji oraz wcześniejszym wnioskiem KE dotyczącym „aktu ws. sztucznej inteligencji” z 2021 roku. W dokumencie określono bowiem zakres ram doskonałości oraz wiarygodności sztucznej inteligencji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!