Chcesz usprawnić działanie firmy? Pomyśl o ładowarkach indukcyjnych

Niemal każde nowoczesne urządzenie wymaga stałego źródła prądu. Warto jednak pamiętać o tym, że powoli odchodzi się już od tradycyjnej łączności kablowej. Coraz więcej osób skłania się ku indukcji. Czy warto jej zaufać? A jeśli tak, to dlaczego?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 września 2021

Czym wyróżnia się ładowarka indukcyjna?

Jej model działania jest niezwykle prosty. Wystarczy tylko położyć urządzenie na takiej ładowarce, a to od razu zaczyna się ładować. Kluczową rolę w tym zabiegu odgrywa oczywiście proces indukcji oraz wytwarzane w ten sposób pole elektromagnetyczne. Standard jest rozwijany nieprzerwanie od 2008 roku.

Po stronie ciekawostek warto wzmiankować o tym, że to właśnie ładowanie bezprzewodowe jest jedną z przyczyn, która stoi za tym, że z rynku niemal znikły tradycyjne, aluminiowe obudowy w telefonach komórkowych, które przecież kilka lat temu święciły wielkie triumfy i były bardzo cenione przez użytkowników.

Okazało się, że aluminium nie radzi sobie dobrze w takim modelu pracy, w wyniku czego posiadacze takich smartfonów musieli ograniczyć się do tradycyjnej łączności kablowej. Jako że z roku na rok tradycyjne okablowanie coraz bardziej znika z naszego życia, decyzja wielu firm była prosta: poświęcono aluminiowe obudowy, by zastąpić je tworzywem podobnym do szkła lub ewentualnie obudowami wykonanymi z plastiku.

Te rozwiązania świetnie współpracują z indukcją, dzięki czemu możliwe jest szybkie doładowanie wybranego telefonu komórkowego tym sposobem. Po prostu kładziemy go na ładowarce i… gotowe. Warto jednak pamiętać o tym, że nie może to być byle jaka ładowarka i dowolny smartfon dostępny na rynku.

Jakie smartfony można ładować bezprzewodowo?

Te, które są kompatybilne z normą Qi. Jeśli producent — na przykład w wyniku oszczędności — nie umieścił po wewnętrznej stronie obudowy odpowiedniej technologii, to po prostu nie będziemy w stanie zasilić w ten sposób naszego smartfona. Pozwala to stwierdzić, że przede zakupem ładowarki indukcyjnej, koniecznie musimy upewnić się, że nasze urządzenie jest z nią kompatybilne.

Bezpieczny transfer plikówBezpieczny transfer plikówMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zdecydowana większość ładowarek dostępnych na rynku wspiera ładowanie o mocy wahającej się między 5 a 15W. Oznacza to, że jest to proces o wiele wolniejszy niż tradycyjne ładowanie z wykorzystaniem kabla zasilającego i ładowarki wpinanej do kontaktu. Te produkty często oferują moc, która przekracza nawet 80W! Pokazuje to dość dobitnie, że indukcja nie jest najszybszym sposobem na zasilenie urządzenia energią elektryczną.

Jakie urządzenia można ładować bezprzewodowo?

Największymi beneficjentami takiego rozwiązania będą oczywiście osoby, które posiadają smartfony oraz tablety. To właśnie te sprzęty najczęściej małą wsparcie dla ładowania bezprzewodowego. Można więc w pracy wygodnie położyć telefon na ładowarce i zapomnieć o tym, że on tam sobie leży i powoli uzupełnia energię.

Rozwiązanie docenią też osoby, które mają smartwatche, a także ci, którzy korzystają ze słuchawek bezprzewodowych, które są coraz popularniejszym elementem wyposażenia nie tylko wśród ludzi młodych. Ładowarki indukcyjne nie są też specjalnie drogie. Niektóre można kupić za mniej niż 50 złotych!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!