Jak przygotować się do home office na jesień?

Jesień to czas, kiedy zagraża nam wiele infekcji. Nie tylko COVID-19, ale i sezonowa grypa czy angina. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej pracowników chciałoby spędzić ten czas w domu, jednocześnie będąc aktywnymi zawodowo. Jak przygotować się do jesiennego home office?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 września 2021

Czy praca zdalna oznacza spadek wydajności pracowników?

Pandemia COVID-19 dość jednoznacznie wykazała, że praca zdalna i hybrydowa nie musi oznaczać spadku wydajności zespołu. Wręcz przeciwnie. Często okazywało się, że właśnie ten model zatrudnienia zapewnia świetną wydajność w firmie.

Pracownicy, którzy dostali przysłowiową wolną rękę w zakresie godzin pracy, a są rozliczani tylko z realizacji zadań, często są w stanie wykonywać przydzielone im tematy nawet o kilkanaście procent szybciej niż koledzy i koleżanki pracujący w biurze.

Pokazuje to dość jednoznacznie, że w pracy zdalnej drzemie ogromny potencjał. Nie powinno więc nikogo dziwić, że różne firmy na całym świecie — w tym także działalności z Polski — już teraz pozwalają pracownikom pracować z domu. 

Po stronie organizacyjnej przedsiębiorstwa jest to pewne wyzwanie, jednak 2020 rok pokazał, że po wdrożeniu w życie kilku procesów i zasad dla zespołu, można sobie spokojnie z nim poradzić i cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie daje ten tryb pracy. A jak wygląda sytuacja z perspektywy pracownika?

Jak pracownicy powinni przygotować się do pracy zdalnej?

Bez wątpienia kluczową kwestią jest dostęp do szerokopasmowego internetu. Złośliwi twierdzą, że nawet najlepszy schemat pracy zdalnej nie wypali, jeśli pracownik będzie łączył się z sieci 3G lub wolnego, publicznego hotspotu. Trzeba uznać, że jest w tych słowach bardzo wiele prawdy. Praca zdalna nie może istnieć bez internetu.

Kontrola rozmów telefonicznych pracownikówKontrola rozmów telefonicznych pracownikówRafał Stępniewski

Na szczęście pracownicy mają tutaj naprawdę wiele możliwości. W wielu miastach w całym kraju można szybko podpisać umowę na szybki, a zarazem względnie tani internet światłowodowy. To jedna z najlepszych opcji, jaką powinno się brać pod uwagę.

Kolejne alternatywy, to internet radiowy, który wciąż jest popularny zwłaszcza na wsi oraz w niewielkich gminach, gdzie żadna firma nie pokusiła się jeszcze o stworzenie łączności światłowodowej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by skorzystać z oferty naszego operatora GSM.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Możemy ograniczyć się do utworzenia hot-spotu z naszego smartfona i w ten sposób udostępniać internet, jednak trzeba pamiętać o tym, że osiem godzin pracy w takim modelu łączności może szybko rozładować telefon. Koniecznie trzeba go podpiąć wcześniej do źródła zasilania. Można skorzystać też z umowy na internet mobilny. 

W jakich godzinach najlepiej zajmować się pracą z domu?

Wiele firm szybko odkryło, że najlepsze efekty daje nie praca od samego rana (czyli na przykład od 07 rano), ale od godziny 9-10 w dwóch blokach po cztery godziny, które są rozdzielone przerwą wynoszącą około 30-45 minut. Można na przykład w tym czasie zjeść obiad. Taki dodatkowy “oddech” w ciągu dnia znacznie podnosi wydajność w drugiej połowie dnia, kiedy w biurze wszyscy są już zmęczeni i patrzą tylko na zegarek, odliczając czas do wyjścia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!