Co Polacy wiedzą o cyberbezpieczeństwie?

Tylko ¼ Polaków i Polek bierze udział w szkoleniach z zakresu cyberbezpieczeństwa. Choć większość z nas nie klika podejrzanych linków czy nie wchodzi na niebezpieczne strony, to ze świadomością pozostałych zagrożeń jest gorzej.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 19 stycznia 2023

Uważamy na podejrzane linki

Z badania CBM Indicator przeprowadzonego na zlecenie Google w 2022 r. wynika, że aż 95% Polaków i Polek nie otwiera załączników od nieznajomych. Ponadto 91% deklaruje, że nie wchodzi na podejrzane strony. 

Jakie mogą być koszty ataków hakerskich dla firm?Jakie mogą być koszty ataków hakerskich dla firm?Damian Jemioło

Kolejne 79% nie pozwala nikomu podłączać się do swojego komputera lub telefonu, 81% nie wymienia się ważnymi dokumentami na czatach czy w komunikatorach, a 64% sprawdza oprogramowanie przed jego instalacją.

I to w zasadzie bardzo dobre wyniki. Jednak z pozostałymi kwestiami nie jest już tak kolorowo. O atakach phishingowych słyszało tylko 47% badanych, o DDoS zaledwie 21%, a o ransomware 16%. I to pomimo tego, że są to najczęstsze formy cybernaruszeń.

Jak chronimy się przed cyberzagrożeniami?

Trochę lepiej ma się kwestia stosowania zabezpieczeń i ich znajomości. Kolejno 85%, 66% i 44% słyszało o kopiach zapasowych, weryfikacji dwuetapowej i menedżerach haseł. Najczęściej stosowanym przez nas zabezpieczeniem jest weryfikacja dwuetapowa (50%). Tym bardziej że coraz więcej serwisów i platform ją wymaga lub przynajmniej zaleca. 

44% deklaruje z kolei, że dba o swoje kopie zapasowe. Menedżerzy haseł nie są jednak w naszym kraju szczególnie popularne. Z badań wynika, że stosuje je tylko 17%. I to pomimo tego, że takich rozwiązań – zarówno płatnych, jak i bezpłatnych – jest coraz więcej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak silne hasła mają Polacy i Polki?

Google zapytało również jakimi dostępami logują się Polacy i Polki. 43% stosuje inne hasła do różnych portali oraz serwisów, 28% używa przybliżonych w niektórych usługach, 9% wskazuje, że większość ich haseł jest podobna, 12% twierdzi, że część z nich jest identyczna, a 8% stosuje wyłącznie te same dostępy. 

Jak ustrzec się przed oszustwami SMS-owymi?Jak ustrzec się przed oszustwami SMS-owymi?Joanna Gościńska

Co ciekawe – średnia długość hasła w Polsce wynosi 10,85 znaku. To więcej niż zalecane przez większość serwisów 8 znaków. I dobrze – 8-znakowe hasła są obecnie banalne do złamania. Najnowsza karta graficzna RTX 4090 łamie takie hasło w ok. pół godziny. Jednak co ciekawe – najdłuższe hasła stosują… osoby po 50. roku życia. W grupie wiekowej 18–49 nierzadko stosuje się hasła nawet krótsze niż 8 znaków!

Jednak jak pokazują badania swoje hasła regularnie zmienia tylko 4% badanych. I co ważne – 86% Polaków i Polek nie potrafi zweryfikować, czy ich dane dostępowe zostały udostępnione w sieci. Świadomość cyberzagrożeń w naszym kraju rośnie, ale ciągle niedostatecznie szybko.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!