Cyberpolicja: Szyfrowany komunikator Crypto-Messenger Exclu zlikwidowany

Crypto-Messenger Exclu — aplikacja używana do uzgodnień między przestępcami w zakresie handlu narkotykami i bronią palną w znacznych ilościach. Po operacji cyberpolicji, Europolu i Eurojustu serwis nie jest już dostępny dla użytkowników.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 lutego 2023

Wspólna akcja organów ścigania

Od dłuższego czasu funkcjonariusze CBZC przygotowywali się wspólnie z policjantami niemieckimi do przeprowadzenia międzynarodowej, skoordynowanej operacji mającej na celu likwidację i zajęcie infrastruktury przestępczej znajdującej się na terenie Polski, która była wykorzystywana do szyfrowanej komunikacji pomiędzy członkami zorganizowanych grup przestępczych.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023. Działajmy razem!Dzień Bezpiecznego Internetu 2023. Działajmy razem!Anna Petynia-Kawa

- Z uwagi na skomplikowany technicznie sposób zorganizowania struktury informatycznej, realizacja po stronie polskiej wymagała dużej wiedzy oraz odpowiednich przygotowań — przekazało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Wspólna akcja

Jak przekazało biuro, w piątek 3 lutego, policjanci z CBZC wspólnie z funkcjonariuszami niemieckiej policji oraz przy pomocy pracowników Państwowego Instytutu Badawczego NASK w sześciu miejscach na terenie kraju dokonali przeszukań, a w tym samym czasie równocześnie realizowane były przeszukania na terenie Niemiec, Holandii i Belgii. Jednocześnie na terenie Niemiec udział w realizacji wziął przedstawiciel CBZC odpowiedzialny za koordynację działań.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Policja w Holandii przeprowadziła 79 przeszukań, zatrzymano 42 osoby, ujawniono dwa laboratoria narkotykowe oraz palarnię kokainy, zabezpieczono znaczne ilości narkotyków i ponad 4 mln euro w gotówce — poinformowało biuro.

Efekty?

Aplikacja używana do uzgodnień w związku z czynami karalnymi w zakresie handlu narkotykami i bronią palną w znacznych ilościach jest już niedostępna.

Co dzieje się z firmą Kaspersky? Co z polskim oddziałem?Co dzieje się z firmą Kaspersky? Co z polskim oddziałem?Damian Jemioło

- Funkcjonariusze CBZC w wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczyli 6 serwerów o pojemności 30 TB, 32 sztuki pamięci masowej o pojemności 30 TB oraz inny sprzęt wykorzystywany do prowadzenia przestępczej działalności. Dzięki dobrej współpracy z Prokuraturą Regionalną w Lublinie, która nadzoruje śledztwo i Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej możliwe było sprawne przeprowadzenie międzynarodowych czynności procesowych - poinformował zespól prasowy CBZC.

Fot. CBZC

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!