Czy inteligentne biuro to rozwiązanie, które ma sens?

Automatyzacja szeregu procesów generuje oszczędności w czasie pracowników. To fakt, który został już wielokrotnie udowodniony. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej firm biurowych dąży do rozbudowania procesu automatyzacji. O czym warto pamiętać, aranżując inteligentne biuro?

  • Michał Górecki
  • /
  • 4 sierpnia 2021

Czym tak naprawdę jest inteligentne biuro?

Nie istnieje jednolita definicja takiego obszaru, jednak można wskazać na to, jakie cele dzięki temu powinniśmy osiągnąć. Załóżmy, że nasza przestrzeń biurowa urządzona jest w miejscu, gdzie dostęp do światła sprawia wiele problemów.

Może na przykład zdarzyć się sytuacja, kiedy słońce opiera się tak mocno, że praca przy komputerze jest niemal niemożliwa. Paradoksalnie, w kilka godzin później, pod koniec dnia roboczego, w biurze jest już niemal ciemno. To tylko jedna z sytuacji, z którymi boryka się wiele podmiotów gospodarczych.

A wystarczyłoby zainwestować w zaledwie trzy elementy, które w inteligentnych biurach są już niemal standardem: czujnik oświetlenia, inteligentne rolety oraz HUB, który zarządza tradycyjnym oświetleniem elektrycznym. Jak to działa w praktyce?

Gdy czujnik uzna, że w pomieszczeniu jest za jasno, automatycznie zasuwa rolety. W parze z tym idzie włączenie oświetlenia oraz ustawienia go na odpowiednim poziomie intensywności, by światło generowane przez żarówki LED-owe nie raziło pracowników.

Kolejnym przykładem, gdzie inteligentne biuro świetnie się sprawdzi, będą porządki. Roboty sprzątające to już niemal standard, na którego zakup może pozwolić sobie każdy z nas, w tym także działalności gospodarcze, które na dodatek mogą odliczyć część kwoty od podatku.

Zanim kupimy inteligentnego robota sprzątającego, upewnijmy się, że poradzi on sobie z naszą przestrzenią biurową. Zawsze warto upewnić się, że nie ma w firmie wielu schodów ani zbyt wysokich progów. Mimo rozwoju techniki, te sprzęty wciąż nie radzą sobie z takim „terenem” zbyt dobrze.

Kiedy warto zdecydować się na inteligentną przestrzeń biurową?

Wtedy, kiedy chcemy optymalizować czas pracy. Warto jednak pamiętać o tym, że rozwiązania typu smart office nie sprawdzą się w każdej działalności gospodarczej. Jeśli pracujemy w firmie, która zatrudnia tylko kilku pracowników, to koszt ich wdrożenia może być większy niż ewentualne korzyści płynące z tego rozwiązania.

Bezpieczny transfer plikówBezpieczny transfer plikówMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Coraz częściej spotykamy się z tymi rozwiązaniami w dużych firmach, gdzie funkcjonuje bardzo jasno określony podział na część biurową oraz na część produkcyjną. W takich działalnościach gospodarczych zupełnie inaczej może wyglądać wdrożenie inteligentnych urządzeń w tych dwóch działach firmy.

Ile kosztuje wdrożenie inteligentnych rozwiązań do firmy?



Mimo tego, że technologia wciąż tanieje, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że łączny koszt inwestycji może być naprawdę spory. Jego cena rośnie wprost proporcjonalnie do wielkości działalności gospodarczej. Im większy metraż firmy, która ma być „smart”, tym więcej urządzeń potrzebujemy. Wiele jednak wskazuje na to, że już za kilka lat, inteligentne rozwiązania w nowych działalnościach gospodarczych staną się standardem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!